« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Rahmi Koç'un Nazenin V'ine özel ödül

Koç Holding'e bağlı RMK Marine tersanesinde 36 ayda inşa edilen 52 metrelik Nazenin V, Dünya Süperyat Ödülleri'nde jüri özel ödülünü aldı. Alüminyumdan inşa edilen Nazenin V, bu ödülü kazanan ilk Türk yelkenlisi olarak tarihe geçti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Yat Oscar’ı Koç’un yelkenlisine

Rahmi M. Koç’un son yelkenlisi 52 metrelik Nazenin V, dünya yatçılığının en saygın ödül organizasyonu Dünya Süperyat Ödülleri’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı. Dünyanın her tarafından 500’den fazla yat inşacılarının katıldığı “Yat Dünyasının Oscar’ları” şeklinde nitelendirilen organizasyonda Nazenin V’in bu ödüle layık görülmesi, bir Türk tersanesi hanesine yazılan en büyük başarılardan biri olarak tarihe geçti.

“45 metre üstü En İyi Yelkenli Ödülü” kategorisinde finale kalmayı başaran beş tekne arasında yer alan Nazenin V birinciliği, bu kategorinin en iddialı ismi, İtalyan Perini Navi’nin 56 metrelik yelkenlisi Riela’ya kaptırdı. Ancak yarışma jürisi Nazenin V’e verdiği özel ödülle Koç’un muhteşem yatını övgüye değer bulduğunu kanıtlamış oldu. 22 Mayıs 2010 Cumartesi akşamı Londra’nın tarihi binası Guildhall’da gerçekleştirilen törende Nazenin V’in layık görüldüğü ödülü Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç aldı.

İnşası Koç Holding’e bağlı RMK Marine tersanesinde 2009 yılında bitirilip Rahmi Koç’a teslim edilen Nazenin V, tam 52 metre boyunda, 10,30 metre genişliğinde keç arma (çift direkli) bir yelkenli. Günümüzün en ileri teknolojileri uygulanarak alüminyumdan inşa edilen yelkenlinin dış tasarımı ve mühendisliği, dünyanın en ünlü tasarım ofislerinden Sparkman & Stevens’a ait, iç tasarımı Redman Whitely Dixon’a ait. RMK Marine mühendisleriyle işçileri ise 36 ayda tamamladıkları teknenin gövdesini, bir yelkenliye büyük bir performans ve kullanım rahatlığı sağlayan, ancak işlenmesi çok zor olan alüminyumdan kusursuz bir biçimde imal etme başarısı gösterdi. RMK Marine’in ağaç ustaları ayrıca, yine büyük ustalık gerektiren koridor, tutamak ve merdiven korkuluklarını da bir sanat eseri gibi işlediler. Masif tik kullanılan mobilya, kapı, masa ve sandalyelere özel olarak yapılan akçaağaç motifleri de RMK Marine ustalarının eseri.

İki yıl önce ilk dünya turunu tamamlayan ve üç kez de Atlas Okyanusu’nu geçmiş olan Rahmi M. Koç’un yeni yelkenlisi Nazenin V’in 47 bin 650 litrelik yakıt, 12 bin litrelik de temiz su kapasitesi bulunuyor. Rahmi Koç’un bu muhteşem yelkenliyle bir dünya turu planladığı konuşuluyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz