Rahmi Koç'dan Doğu için pazarlıklı proje önerisi

Hürriyet Haber
13 Ekim 1997 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 1997 - 00:01

Doğu ve Güneydoğu'ya verilen teşviklerin, bu bölgelerin sorunlarını çözmek için yeterli olmadığı görüşünü savunan Rahmi Koç, teşvik sistemi yerine proje bazında pazarlık sistemini önerdi.

İşadamı Rahmi Koç, başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere, Türkiye'nin geri kalmış yörelerinin sorununun bugünkü teşvik sistemi yerine pazarlıklı proje yöntemiyle çözümlenebileceğini bildirdi. Rahmi Koç, Türkiye'nin geri kalmış bölgelerini geliştirmek için yıllardır uygulanan teşvik sisteminin bazı sakıncalar içerdiğine dikkat çekti. Koç, Trabzon Ticaret Odası'nın yayın organı Trabzon Ticaret'in sorularını yanıtladı. Geri kalmış bölgelerin sorunlarının proje bazında çözülmesi gerektiğini belirten Koç, şunları söyledi:

HER MAL FARKLI

‘‘Mesela Güneydoğu için çok büyük teşvikler veriyorlar. Elektrik üçte bir fiyatına, arsa bedava, vergi 3-5 yıl ödenmeyecek gibi teşvikler. Ben olsam bunu pazarlık usulü yaparım. Kim ne yatırım yapacaksa oturur DPT ile yapacağı yatırımın pazarlığını yapar. Çünkü her malın getirdiği ile götürdüğü aynı değildir. Dolayısıyla öyle mallar vardır ki, 20 yıl vergi almazsın. Arsa verirsin, sıfır faizli kredi verirsin, sırf o yatırımı çekebilmek için. Ama bazı işler vardır ki 3 sene sonra vergi almaya başlayabilirsin. Dolayısıyla herkesi aynı teşviğe tabi tutarsanız bir takım sanayi gelir bir takım sanayi gelmez.’

ALMANYA ÖRNEĞİ

Almanya’nın, Doğu Almanya’daki 40 bin iş yerini 2 yıllık bir süre içinde özelleştirdiğini sözlerine ekleyen Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Koç, şöyle devam etti:

‘‘Almanya, Doğu Almanya’daki bu 40 bin işyerinden kimisini sattı, kimisinin de üzerine para vererek elden çıkardı. Aynen bu şekildeki gibi Türkiye'de de başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere geri kalmış yörelerin sorunlarını proje bazında çözmemiz gerekir.’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı