Rahmi Koç Müzesi'ne bakanlıktan büyük ödül

Hürriyet Haber
30.12.2001 - 02:08 | Son Güncelleme: 30.12.2001 - 02:08

Rahmi M. Koç Müzesi'nde Atatürk'ün kullandığı ilk traktörden, Ford’un buharlı otosuna ve Abdülaziz'in saltanat vagonuna kadar değişik tarihi araçlar sergileniyor.

Türkiye'nin sanayi ve teknoloji tarihini sergileyen ilk ve tek müzesi konumundaki Rahmi M. Koç Müzesi, 2001 yılının ikinci ödülünü Kültür Bakanlığı'ndan aldı.

Vakıflar Haftası'nda Vakıflar Özel Ödülü'ne layık görülen Rahmi M. Koç Müzesi bu kez de Kültür Bakanlığı tarafından 2001 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'yle ödüllendirildi.

ZİYARETÇİ REKORU KIRDI

Hasköy tersanesininin restore edilmesiyle kurulan ve açılışının yapıldığı Temmuz ayından bu yana ziyaretçi rekoru kıran Rahmi M. Koç Müzesi'nin ödül alması üzerine bir açıklama yapan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi M. Koç, ‘‘Bu ödül müzemizin değerini bir kat daha artırdı. Müzemizin Lengerhane Bölümü, 13 Aralık 1994'te hizmete girmişti. Bu bölüm de 1996'da Avrupa Konseyi tarafından Yılın Müzecilik Ödülü'ne layık görülmüştü. 2002'de kültür ve sanatımıza hizmet için daha çok çalışacağız’’ dedi.

Rahmi M. Koç, yeni bir projesi daha olduğunu belirterek, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden yap-işlet-devret modeli ile alınan Ankara Kaleiçi'ndeki Çengel Han'ı restore ettiklerini ve müzenin bir bölümünü oraya taşıyıp Ankaralıların hizmetine sunacaklarını açıkladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı