Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rahip Santoro'un son arzusu yerine getiriliyor

  A.A.
  15 Şubat 2006 - 11:32Son Güncelleme : 15 Şubat 2006 - 11:32

  Trabzon'da silahlı saldırı sonucu öldürülen Sancta Maria Kilisesi'nin Rahibi Andrea Santaro'nun, Hıristiyan Mezarlığı'na küçük bir kiliseyi andıran “Son Dua Yeri” yapılması ve çevre düzenlemesinin tamamlanması için sürdürdüğü çalışmalar sonuçlanmadı.

  Trabzon Belediye Başkanı Volkan Canalioğlu, Rahip Santaro'nun, 1.5 ay önce belediyeyi ziyaret ederek, kendilerinden Maşatlık Mahallesi'nde bulunan Hıristiyan Mezarlığı'nın çevre düzenlemesi konusunda yardım talebinde bulunduğunu belirtti.

  Anadolu Bölgesi Başkan Temsilcisi Piskopos Ruggero Franceschini'nin 1998 yılında Trabzon Belediyesi'ne başvuruda bulunduğunu anımsatan Canalioğlu, “Piskopos, mezarlıkta “Son Dua Yeri” yapılması ve mezarlığın daha düzenli hale getirilmesi için yardım talebinde bulunmuş. O dönem belediye yönetimi de başvuruyu inceleyerek çevre düzenlemesi, mezarlığa giriş kapısı konulması, peyzaj ve aydınlatma çalışmaları yapacakları konusunda taahhüt vermiştir” dedi.

  Canalioğlu, o dönemde çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmaların bir kısmının yapıldığını ifade ederek, “Rahip Santaro'nun yeniden müracaatı üzerine çevre duvarı örülmüştür. Duvarların üzerine demir korkuluk, giriş kapısı yapılması ve aydınlatma işlemi ise hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle mart ayına ertelenmiştir. Bu çalışmayı verilen söz doğrultusunda mutlaka yerine getireceğiz” diye konuştu.

  BÜTÜN İNANÇLARA SAYGILIYIZ

  Bütün inançlara saygılı olduklarına dikkati çeken Canalioğlu, şöyle devam etti: “Böylece Rahip Santaro'nun çok önem verdiği ve üzerinde durduğu bu isteğini yerine getirmiş olacağız. Temel hedefimiz mezarlığın koruma altına alınmasıdır. Rahibin silahlı saldırı sonucu öldürülmesi, tüm halkımızı rahatsız etmiş ve üzmüştür. Trabzon'un geçmişte olduğu gibi yeniden ticari, tarih ve kültürel özellikleri ile adından söz ettirmesi için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.”

  Canalioğlu, kilise yetkililerinin ayrıca mezarlığın içine “Son Dua Yeri” yapılması ve içinin düzenlenmesiyle ilgili hazırladıkları projeyi, Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü'ne de sunduklarını belirterek, şunları söyledi:

  “Yapılmak istenen uygulama için kuruldan izin beklenmektedir. Mezarlık özel bir mülkiyet üzerindedir. Bu nedenle bizim mezarlık içinde herhangi bir düzenleme yapmamız söz konusu değildir. Kurulun vereceği izin doğrultusunda mezarlığın yeniden düzenlenerek daha uygun hale getirileceğine inanıyorum.”

  Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürlüğü yetkilileri ise mezarlığa “Son Dua Yeri” yapılmasıyla ilgili başvurunun dosyada evrak eksikliği nedeniyle bekletildiğini, eksiklerin giderilmesi halinde kurulda görüşüleceğini bildirdiler.

  Trabzon'da 2 Şubat 1874 yılında ibadete açılan Sancta Maria Kilisesi son 17 yıldır aralıksız ibadete açık bulunuyor.
  Rahip Santaro, kilisede 5 Şubat'ta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı