GeriSpor Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Rahim ağzı kanseri aşıyla önlenecek

Amerika’da gerçekleştirilen geniş kapsamlı bir araştırma, rahim ağzı kanserinin aşıyla önlenebileceğini gösterdi.

Papilom virüsünün kansere yol açtığı aslında uzun bir süredir biliniyordu. Örneğin Heidelberg, Alman Kanser Araştırma Merkezi’nden Harald zur Hausen, henüz yetmişli yıllarda rahim ağzı kanseri bulunan kadınların tümör dokusunda kısaca ‘HVP’ (Human Papillomavirus) olarak tanımlanan virüsü saptamıştı. Ne var ki kansere yol açın HVP-16 virüsüne karşı aşı geliştirme çabaları başarılı olmadı.

İşte bugün bu zorlu savaşı kazanan Amerikalı araştırmacılar, HPV-16 enfeksiyonunun dolayısıyla da tüm dünyada yaygın olarak görülen rahim ağzı kanserini önleyecek bir aşının etkisini kanıtlayabildiler. Cinsel ilişki sırasında bulaşan virüs, kadın ve erkeğin üreme organlarında enfeksiyona neden olmakta.

Şu sıralar HPV-16 aşısının etkisini kanıtlamaya çalışan çok sayıda araştırma gruplarından ilk olumlu sonuç epidemioloji uzmanı Laura Koutsky ve ekibi tarafından alındı. Dört üniversitenin bilim adamları ve Merck ilaç firmasının araştırmacıları aşıyı 2392 kadında denediler. Kadınların %50’sine kendilerinden habersiz olarak Placebo (etkisiz ilaç) verildi.

Gerçek aşı ise sadece dış görünüş olarak virüse benzeyen ve organizmayı savunmaya teşvik eden protein partiküllerinden oluşmakta: Beden, virüs saldırıları sırasında bazı mukoza türlerini koruyan antikorlar üretir.

Sonuçta bir buçuk yıl içinde deneklerin sadece dokuzunda HPV-16 tümörleri oluşmuştu. Araştırmacıların ‘New England Journal of Medicine’ dergisindeki raporlarına göre de sadece Placebo verilen kadınlarda ortaya çıkmış.

Rahim ağzı kanseri dünya genelinde en sık görülen kanser türleri arasında ikinci sırada bulunuyor. Ve özellikle de az gelişmiş ülkelerde kanserin ön aşamadaki değişimleri tedavi edilemediğinden çok sayıda kadın yaşamını yitirmekte. Bundan sonraki önleyici tedavilere erkeklerin de katılması gerekir diyor araştırmacılar. Sonuçta virüsü bulaştıran onlar, ancak kadında daha iyi üreme ortamı buldukları için rahimde yerleşiyorlar.

Hemen saptanmalı

Spigel’deki habere göre Almanya’daki jinekologların, hücre örneklerinin analizlerine dayanan kontroller sayesinde 1972 yılından bu yana önemsiz bir gerileme kaydedilebilmiş. Ülkede bugün hala yılda ortalama olarak 7000 yeni rahim ağzı kanser vakası yaşanmakta. Kanser, ilk aşamasında saptandığı takdirde hastanın yaşama şansı %90’ın üzerinde fakat daha sonraki evrelerde bu oran iyice düşüyor.

Her ne kadar halihazırdaki test yöntemiyle hastalıkların önemli bir bölümü zamanında saptanabilse de hücre dokularındaki değişimleri bulmak çok zor. Patologlar aynı örnekte genelde birbirinden farklı sonuçlar elde ediyor.

Bu yüzde şimdi mukozada doğrudan doğruya kanser işaretlerini ve hücre çekirdeğindeki virüs kalıtımını yansıtan iki aşamalı bir test yöntemi deneniyordu. Fakat öyle görülüyor ki etkisi kanıtlanan yeni aşı sayesinde rahim ağzı kanseri yenilebilecek.

Bu tür aşıların ne derece başarılı olacağı 1984 yılında Tayvan’da karaciğer kanserine karşı uygulanan koruma programı göstermekte: Uygulamadan önce ülkedeki çocukların %10’unda hepatit B virüsü ortaya çıkıyordu. Ancak yeni doğan bebeklerin aşılanmasından sonraki on yıl içinde bu oran %1,77’ye düşmüş ve karaciğer karnizomu da önemli ölçüde azalmıştı.
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle