Gündem Haberleri

  Rahatsız ettik

  Hürriyet Haber
  30.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Petrol zamları konusunda Yılmaz tarafından eleştirilen Ecevit, zam kararını eski hükümet döneminde birlikte aldıklarını söyledi. Mecbur kalmazsa tartışmaya girmeyeceğini belirten Ecevit, ‘‘Anlaşılan DSP'nin güçlenişi rahatsızlık uyandıracak ölçütlere vardı’’ dedi.

  BAŞBAKAN Bülent Ecevit, eski koalisyon ortağı ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın hükümete yönelik eleştirilerine, ‘‘Anlaşılan DSP'nin güçlenişi rahatsızlık uyandıracak ölçütlere vardı, fakat bu milletin takdiri’’ yanıtını verdi. Ecevit, dün Hürriyet'in bu konudaki sorularını yanıtlarken, ‘‘Bir tartışmaya girmek istemiyorum, tabi mecbur kalmazsam’’ dedi. Ecevit ardından Yılmaz'ın hükümetine yönelttiği eleştirileri tek tek yanıtladı. Başbakan Ecevit, eski ortağı Yılmaz'ın, ‘‘Akaryakıt fiyatlarındaki artış fahiş’’ eleştirisine, şu yanıtı verdi:

  ‘‘Bu petrol fiyatlarındaki artış, dünya petrol fiyatlarındaki artışın yansımaları ki, bunun bu şekilde işleyeceğini de 55. Hükümet döneminde birlikte kararlaştırmıştık. Yani öyle bir şey, onun için söylemiş olmasını tasavvur edemiyorum, bildiği bir konu.’’

  Ecevit, Yılmaz'ın, ‘‘Polisin son dönemde elde ettiği başarılar büyük ölçüde ANAP, DSP, DTP koalisyonu zamanında alınan tedbirlerin bir uzantısı, bu hükümete atfedilmemesi gerektiğini’’ ima eden sözleriyle, bir TV programında, ‘‘Ben risk alıp iş yapıyorum, onlar iş yapmıyorlar’’ şeklindeki eleştirilerini ise şöyle yanıtladı:

  ‘‘O iş yapma-yapmama meselesine gelince, bu, evvela güvenlik önlemleri... O konuda daima konuşmalarımda 55. Hükümet'in hakkını vermeye de özen gösteriyorum.’’

  TAKDİRİ MİLLETE BIRAKIYORUM

  Başbakan, ANAP liderinin bir TV'de yaptığı açıklamada, ‘‘DSP haketmediği bir yükseliş içindedir’’ yönündeki sözlerine de şu karşılığı verdi:

  ‘‘Artık onun takdirini millete bırakıyorum. Bizim bütün reform niteliğindeki hareketlere katkımız belli. Anlaşılan DSP'nin güçlenişi bazı çevreleri rahatsız edecek ölçüye vardı, fakat bu milletin takdiri.’’

  Kapusuz: Ecevit'in neresi dürüst

  FP Grup Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Salih Kapusuz, seçimlerde en yakın rakiplerine yüzde 10'luk fark atarak yüzde 30, belediyelerde ise yüzde 60'lara varan oy oranıyla başarılı olacaklarını öne sürdü. Parti merkezindeki bayramlaşma törenine katılan Kapusuz, ‘başkasının gölgesi’ altında nitelediği hükümetin, günlük hesapla ayakta durduğunu iddia etti şöyle devam etti: ‘‘Ecevit dürüst, diyorlar. Neresi dürüst? 55'inci hükümet ihaleye fesat karıştırmaktan düşmedi mi? O hükümetin Başbakan Yardımcısı Bülent Ecevit değil miydi? Ecevit, medyanın, zengin bazı çevrelerle, zinde çevrelerin gücüyle ayakta durmaktadır. Şimdi bakın, sandıkta alamadıklarını, başka metodlar deneyerek devre dışı bırakmak istiyorlar.’’  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı