Ege Haberleri

  Rafineri kamyonlarına isyan

  Şahap AVCI / ALİAĞA, (DHA)
  18.08.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aliağa’ya bağlı Güzelhisar Köyü’nden bir grup, Star Rafinerisi inşaatından hafriyat taşıyan kamyonların tehlike saçtığını, yollarına ve köylerine zarar verdiğini iddia ederek bir süre trafiği engelleyerek tepkilerini dile getirdi.

  Güzelhisar girişinde toplanan yaklaşık 50 köylü, “Kamyonlar çıktı yola köylü kardeşimin işi kaldı Allah’a”, “Köydür, köylüdür, yaşamak zulümdür”, “Bu yol babanın yolu mu? Köylünün yolu mu?” yazılı dövizler taşıdı. Köylülerden Hakkı Çetin, günde yaklaşık 4 bin kamyonun köylerinden geçerek 200 bin tona yakın hafriyat taşıdığını dikkati çekerek, “Tozdan, dumandan, ne zeytin, ne incirden, ne de diğer mahsullerden yeterli verim alınabiliyor” dedi.
  Güzelhisar Muhtarı Mustafa Erdeniz, sanayileşmeye karşı olmadıklarını, kişi ve kuruluşlara kin gütmediklerini belirterek, doğaya, çevreye ve insana saygılı çalışma istediklerini söyledi. Erdeniz, kurulacak rafineri sahasından çıkarılan toprağı taşıyan kamyonların çevreye ve yollara zarar verdiğini, can ve mal güvenliğini tehlikeye soktuğunu ileri sürdü.

  Tapulu yere girildi
  Kamyonların rahat çalışabilmesi için yapılan yol genişletme çalışmalarında köylülerin tapulu arazilerine girildiğini de iddia eden Erdeniz, “Elbirdi’de ve genelde yol kenarlarında öbekleştirilen toprak yığınları kışın yağmurlarla sıkıntı yaratacak. Bu topraklar yola ya da civarındaki tarlalara akacak. Bu da yolların kapanmasına ve tarlalardaki mahsullerin zarar görmesine neden olacak” dedi.

  İşe alımda köylüye öncelik verilmeli
  Muhtar Erdeniz, Elbirdi’de muhtarlarla ve kaymakamlığın yetkili birimleriyle tarlaların toplulaştırılması, ardından toprak dökülmesi gerektiğini savunarak şunları söyledi:
  “Böylece, toprak yığınlarının oluşturduğu tepecikler ortadan kalkarak düz bir ova elde edilmiş olur. Bu da mağduriyeti önler. Kamyonların kullandığı yol asfaltlanmalı. Yol genişlemesi sırasında köylülerin girilen arazilerinin bedelleri ödenmeli, yıkılan çitleri onarılmalı. Yöre halkının çektiği sıkıntının giderilmesi için öncelikle işe alımlarda köyün gençlerine öncelik verilmeli”
  Açıklamaların ardından köylüler bir süre yolu trafiğe kapattı, daha sonra olaysız dağıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı