Gündem Haberleri

  Radyolu günlerin anısına

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Radyosu'nun öyküsü bir sergiye konu oldu. İstanbul Radyosu'nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla Galatasaray'daki Yapı Kredi Kültür Merkezi Vedat Nedim Tör Müzesi'nde açılan ‘‘Radyo Günleri, İstanbul Radyosu: Anılar, Yaşantılar'' başlıklı sergi 17 Haziran'a kadar devam edecek.

  Türkiye'deki radyo yayıncılığının öyküsünü oluşturan sergi, ilk yayınını 6 Mayıs 1927'de, Türk Telsiz Anonim Şirketi adıyla gerçekleştiren ve çeşitli aralıklardan sonra 1949'dan itibaren yayın hayatını kesintisiz sürdüren İstanbul Radyosu'nun kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenledi. Türkiye'nin yakın tarihindeki önemli siyasal ve toplumsal olayların izleğinde, bu olayların radyo yayıncılığına, program kurgularına, yaygınlığına ve çeşitliliğine etkilerini irdeleyecek biçimde kurgulanan sergide, İstanbul Radyosu'ndan Ankara Radyosu'na, diğer il ve bölge radyolarına, Radyo 1, Radyo 2, Radyo 3 dönemlerine, Türkiye'nin Sesi'ne, özel radyolar ve TRT FM'e geçiş fotoğraflar ve objeler eşliğinde anlatılırken, fotoğraflara radyo sesleri eşlik ediyor.

  Radyonun gündelik hayatımızdaki yeri; parlayan, sönen ve yeniden yükselen yıldızı; Mesut Cemil'den Eşref Şefik'e, Halit Kıvanç'tan Orhan Boran'a, Altan Karındaş'tan Yıldız Kenter'e, Metin Akpınar'dan Zeki Alasya'ya pek çok ismin Radyo'daki günlerine ilişkin fotoğraflarla sunuluyor. Sergide ayrıca, büyük bölümü Ankara'daki TRT Müzesi'nden, bir bölümü de İstanbul'da kuruluş aşamasında olan Veys FM Radyo Müzesi'nden sağlanan radyo kayıt ve yayın araç-gereçleri, eski ve yeni radyo alıcıları da yer alıyor.

  Sergiyi gezerken TRT-YKY işbirliği ile hazırlanan ‘‘İstanbul Radyosu: Anılar, Yaşantılar'' adlı kitap-katalogu da edinebilirsiniz.

  <ı>l Sergi 17 Haziran'a kadar pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında gezilebilir.

  İstiklal Cad. 285, Beyoğlu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı