Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Radyoaktif maddeye yeni yönetmelik

  Hürriyet Haber
  12 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 12 Ocak 1999 - 00:01

  Sağlık Bakanı Halil İbrahim Özsoy, dün, radyoaktif maddeler hastanelerden çıkarıldıktan sonra maddenin nereye götürüldüğünü takip etmek için yeni bir yönetmelik hazırlandığını açıkladı.

  İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, radyoaktif madde içeren cihazların kullanımıyla ilgili yönetmeliğin 1939 tarihli olduğunu belirten Özsoy, ‘‘Bu yönetmelikte bakanlığa sadece açılma ve kullanma yetkisi verilmiş. Taşıma, atığın ortadan kaldırılması için yetki veya sorumluluk yok’’ dedi. İkitelli'deki radyasyon zehirlenmesine neden olan Kobalt 60'ın kanser tedavisinde kullanıldığını belirten Özsoy, ‘‘Radyoaktif madde bulunduran her türlü aracı çıkarıldıktan sonra depoya filan değil ilgili kuruma teslimine dair kağıt isteyeceğiz’’ dedi.

  Maddenin Ankara Numune Hastanesi Radyoterapi Bölümü'nden geldiğinin sanıldığını belirten Özsoy, ‘‘1992'de cihazın ömrü dolduğu için uluslararası ihaleyle değiştiriliyor. Eski alet götürülüyor, ithal edildiği Piker firmasına, yani ABD'ye ya da TAEK'e götürülmesi gerek. Ama götürülmüyor. Sonrası karanlık. Hurdacıda çıkanın o olacağı düşünülüyor’’ diye konuştu.

  DENETLEME ARTACAK

  Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) arasında kopukluk olduğunun ortaya çıktığını, bundan sonra işbirliği yapacağını söyleyen Özsoy, Kobalt 60 ile tedavi yapılan bütün hastanelerin denetleneceğini anlattı.

  Özsoy, TAEK'in Türkiye'ye giren her tür radyoaktif maddeyi izlemesi gerektiğini söyledi, ancak kurumun bu olayda suçlu olup olmadığı yolunda yorum yapmadı.

  Radyasyon zehirlenmesinden tedavi olan herkesin masraflarının Bakanlık tarafından karşılanacağını belirten Özsoy, Türkiye'de teknoloji yeterli olduğu için hastaların yurtdışına gönderilmesine gerek olmadığını belirtti.

  48 şüpheli kontrol edildi

  Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki hastaları ziyaret eden Halil İbrahim Özsoy, hepsinin durumlarının iyi olduğunu, hastalara kan ürünü verildiğini anlattı. Halkalı Sağlık Ocağı'na gelen 48 şüpheliyi de ziyaret eden Özsoy, İkitelli'de maddenin bulunduğu bölgeyi de inceledi.

  Özsoy, alınan önlemleri ise şöyle sıraladı: Halkalı Sağlık Ocağı 24 saat çalışır hale geldi. şüpheli vakalar Haseki'ye gönderiliyor. Haseki Araştırma ve Eğitim Hastanesi'nde bir bölüm bu hastalara tahsis edildi. Taksim İlk Yardım ve Şişli Etfal'de de birer servisi hasta sayısı artar diye boş tutuluyor. Radyasyonla temas ettiği ortaya çıkanların kan tabloları izlenecek. İkitelli'deki bölge halkına eğitim çalışması yapılacak. El ilanı ve broşür dağıtılacak. Seyyar ekipler bölgedeki evleri ziyaret ederek, radyasyonlu maddeyle temas edenleri araştıracak. Bölgedeki sağlık personeline bu konuda özel eğitim verilecek.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı