Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Radyasyon kurbanı 10'a yükseldi

  Hürriyet Haber
  11.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.01.1999 - 00:01

  Kayıp radyoaktif madde dün bulundu. Radyasyondan etkilendiği belirlenerek tedaviye alınanların sayısı 10'a yükseldi. Olayda ihmali görülen 8 kişi gözaltına alınırken, maddeyi ithal eden şirketin sahibi Bayram Çulha polise teslim oldu. Doktorlar, hayati tehlikenin sürdüğünü belirterek vatandaşları uyardı.

  İkitelli'de yaşanan radyasyon kazasında, radyoaktif ışımaya maruz kaldıkları için tedaviye alınanların sayısı 10'a yükseldi. Merkezi Ankara'da bulunan Piker İlaç Sanayi için Kobalt 60 maddesini Amerika'dan ithal eden Çulhalar Limited Şirketi'nin sahibi Bayram Çulha, dün polise teslim oldu.

  Hurdalık'taki kobalt 60 maddesi, dün 16.30 sıralarında bulundu. Radyoaktif maddeyi, uzaktan kumandalı bir kancayla alıp, 22 santimetre kalınlığında kurşun zırlı, ‘Domuz’ adını verdikleri bir bidona koyarak bölgeden uzaklaştırmayı planlayan yetkililer, son anda bu yöntemi tehlikeli bularak fikir değiştirdiler. Yaklaşık 10 santimetre çapındaki parçayı hurdaların arasından alamayan yetkililer, üzerine beton döküp, daha sonra bölgeden uzaklaştırma kararı aldılar. Radyoaktif parça, üzeri betonlandıktan sonra Küçükçekmece Nükleer Araştırma Merkezi'ne götürülecek.

  AYNI AİLEDEN 7 KİŞİ TEDAVİDE

  Küçükçekmece Altınşehir'de bir ay önce buldukları 2 ton ağırlığındaki kurşun kaplı bloğu iş makineleriyle parçalayınca rahatsızlanarak hastaneye giden hurdacı Naki ve İlyas Ilgaz kardeşlerin ailesinden 5 kişi daha hastaneye yatırıldı. Ilgaz Ailesi'nin fertlerinden 12 yaşındaki Zafer Ilgaz, Hüseyin Ilgaz, Kenan Ilgaz, Murat Ilgaz, Abdullah Ilgaz, radyasyon nedeniyle tedavi altına alındı. Hurdalığın yakınından geçen ve şikayetleri olan 8 yaşındaki Recep Yılmaz, 12 yaşındaki Şenol Şahin ve Hüseyin Gözütok'ta da radyasyon bulguları belirlendi. Haseki Hastanesi'ne yatırılanların sayısı 10'a ulaştı.

  Olayda ihmali görülen 8 kişinin gözaltına alındığını açıklayan İstanbul Vali Yardımcısı Veli Engin, bu şahısların bugün adliyeye sevkedileceklerini söyledi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı