Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Radyasyon kazasına suç duyurusu

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eminönü - Nükleer Karşıtı Platform (NKP) İstanbul gönüllüleri, İkitelli'de yaşanan radyasyon kazası nedeniyle gerekli önlemleri almadığı gerekçesiyle Türkiye Atom Enerjisi (TAEK) hakkında suç duyurusunda bulundu.

  İstanbul Adliye Sarayı önünde NKP adına açıklama yapan Bülent Aytekin, İkitelli’de meydana gelen kazanın, TAEK’in görevini yerine getirmemesi sonucu oluştuğunu söyledi. Kaza sonucu, kurumun radyoaktif maddelerin alım-satımı, kullanımı gibi aşamalarda denetim yapmadığının ortaya çıktığını ileri süren Aytekin, ‘‘Henüz nükleer santrale sahip olmadan dünyanın en kötü 20 kazasından birinin gerçekleşmesine yol açan TAEK, bu olay sonucunda masum insanların radyasyona maruz kalmasına neden oldu’’ dedi.

  TAEK'in, personeli dahil bölgedeki insanları bilgisizce ve beceriksizce tehlikeye attığını bundan da halkı koruma bilincinden habersiz olduğunu gösterdiğini söyleyen Aytekin, yöneticilerin hesap vermeyeceklerini, ceza görmeyeceklerini düşündüklerini iddia etti.

  Türkiye’nin ihtiyacı olmadığı halde, TAEK’in nükleer santral alınması için kampanya yürüttüğünü öne süren Aytekin, ‘‘Çernobil felaketinden sonra ülkemizin özellikle Karadeniz ve Trakya bölgelerinde sakat doğumlar ve kanserler yaşanıyor. Çernobil’insonuçlarını gizledikleri halde cezalandırılmayan TAEK, 13 yıl sonraaynı suçu bir kez daha İkitelli’de işlemiştir’’ diye konuştu.

  Platform üyeleri daha sonra, hazırladıkları 20 imzalı suç duyurusu dilekçesini, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmek üzere İstanbul Müracaat Savcılığı’na verdi. TAEK Başkanı Cengiz Yalçın, Çekmece Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürü Yaşar Özal ile TAEK Yönetim Kurulu üyelerinin sorumlu olduğu belirtilen dilekçede, bu kişiler hakkında dava açılması isteniyor.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı