Dünya Haberleri

DÜNYA

  Radikallerle aramıza sınırlar çekmeliyiz

  BERLİN
  15 Haziran 2017 - 09:29Son Güncelleme : 15 Haziran 2017 - 09:29

  Almanya'da Müslümanlar, cumartesi günü Köln’de ‘Barış Yürüyüşü’ düzenleyip, terörü kınayacak. Gösteriye toplum ve siyaset dünyasından da destek yağıyor.

  GÖSTERİYİ düzenleyenlerden İslam uzmanı Lamya Kaddor, Hürriyet’e, “Tüm Müslümanları terörü lanetlemeye Köln'e davet ediyorum. Artık teröre yeter deme zamanı çoktan geldi” dedi. Kaddor, son olarak Manchester ve Londra'da, İslam ülkelerinde yaşanan terör saldırılarının bardağı taşıran son damla olduğunu söyledi ve şöyle konuştu:
  “Biz, radikallerle aramıza sınırlar çekmeliyiz. Şiddete, teröre artık yeter demeliyiz. Ben bir Müslümanım. Ramazan benim için de kutsal bir ay. Üstelik ramazanda İslam adına terör saldırıları çok daha korkunç ve vahim. Nasıl Alman toplumu neonazileri dışlıyorsa, bizim de içimizdeki radikalleri dışlamamız, çok gür bir sesle ve birlikte ‘Biz sizi aramızda istemiyoruz’ dememiz lazım. Şimdi teröre karşı açık ve görünür bir şekilde barıştan yana tavır koyma ve şiddeti savunan radikallerle araya sınır çekme zamanı.”

  DİTİB’TEN DESTEK İSTEDİK

  Gösteriyi organizasyonun kolaylığı açısından barış aktivisti Tarek Mohamed ile birlikte spontan ve özel planladıklarını söyleyen Lamya Kaddor, DİTİB’le görüşerek destek istediğini söyledi. Kaddor, “Bu konuda DİTİB'in kararını bekliyorum” dedi.

  10 BİN KATILIM BEKLENİYOR

  Cumartesi günü Köln'de düzenlenecek Barış Yürüyüşü'ne 10 bin kişinin katılması bekleniyor. Gösteriye Almanya Müslümanlar Merkez konseyi, Almanya Türk Toplumu başta olmak üzere çok sayıda kuruluş destek vereceğini açıkladı. Almanya'da hükümetin uyumdan sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz, “Teröristlerin korkunç eylemlerini haklı göstermek için İslam'ı malzeme ve suistimal ediyor. Teröristlerin işlediği cinayetlerde bir dine atıfta bulunmaya hakkı yok” dedi. Özoğuz, Barış Yürüyüşü'nün teröre karşı çok açık bir mesaj olacağını vurguladı.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı