Dünya Haberleri

  'Radikal ideolojilere fazla müsamaha gösterildi'

  BBC Türkçe
  04.06.2017 - 14:34 | Son Güncelleme:

  İngiltere Başbakanı Theresa May, Londra'nın merkezinde yedi kişinin hayatını kaybettiği, 48 kişinin de yaralandığı saldırılar sonrası "Artık yeter demenin zamanı geldi" dedi.

  Radikal ideolojilere fazla müsamaha gösterildi
  Theresa May, terörle mücadele kapsamında gözaltı süresinin uzatılması ve internette radikal ideolojilerin varlığının sınırlandırılması da dahil olmak üzere, ülkesindeki güvenlik politikalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

  Başbakan May, İngiltere'de radikal ideolojilere "çok fazla müsamaha gösterildiğini" ve terörle mücadele kapsamında ülkesinde "zor ve belki de mahçup edici" tartışmalar yapılmasının gerekli olduğunu söyledi. May, İngiltere'de terörle mücadele konusunda gündeme getirilmesi gereken dört başlığı şöyle açıkladı:,

  Gerçeğin ve İslam'ın "saptırılması" olarak tanımladığı "Şer ideoloji" ile mücadele
  Radikal grupların internetteki varlığını sınırlayacak düzenlemeler getirmek
  İngiltere toplumu içindeki radikalizmi tanımlamak ve bunun kökünü kazımak
  Terörle mücadele stratejisini, değişen tehdit karşısında yeniden düşünmek

  Askeri müdahalelerle bu mücadelenin kazanılmasının mümkün olmadığını ifade eden May, çoğulcu İngiltere değerlerinin, "nefretin hatiplerinin" sunduğu her şey karşısında savunulması gerektiğine dikkat çekti.

  'İSLAM'IN SAPTIRILMASI'

  May, Perşembe günü yapılacak erken genel seçim öncesi kampanyasını yarıda keserek Londra'ya dönmüş ve bugün güvenlik komitesi Cobra'yı toplamıştı.
  Toplantının ardından bir basın açıklaması yapan May, "Dün akşam ülkemiz vahşi bir terör saldırısının kurbanı oldu" dedi.
  Londra'daki Westminister ve London Bridge saldırıları ile Manchester saldırılarının birbiriyle bağlantılı olduğuna ilişkin bir bilgi olmadığını ancak üçünün ortak noktasının "Radikal İslam'ın Şer ideolojisinden beslenmek" olduğunu vurguladı.
  Radikal ideolojilere fazla müsamaha gösterildi

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı