ANKARA HABERLERİ

Radarda yeni teknoloji

Hürriyet Haber
04.07.2007 - 00:00Son Güncelleme :

ODTÜ’lü araştırmacılar radar teknolojisinde yeni bir buluşa imza attı. Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün geliştirdiği yeni teknolojiyle elektromanyetik kaynakların sayısının ve yönünün tespitinde sapma oranı minimuma indirildi.

Hürriyet Haber

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nün geliştirdiği yeni teknoloji özellikle askeri uygulamalarda sınır güvenliğinin sağlanması ile kaynağı bulunamayan elektronik yayınların tespitini de kolaylaştırıyor.

ODTÜ Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Engin Tuncer, radyo, TV istasyonları, GSM vericileri, radar sistemleri, yeristasyonu ile telsiz haberleşmesi kuran uçaklar gibi kaynakların farklı frekanslarda yayınım yapan kaynaklar olduğunu belirterek, bunların yönlerinin, sayılarının ve koordinatlarının tespit edilmesinin askeri ve çeşitli sivil uygulamalarda önem taşıdığını kaydetti.

SAYI VE YÖN BELİRLİYOR Sistemin askeri alandaki uygulama alanlarından örnekler veren Tuncer, geliştirilen sistemin havada belli bir yöne doğru uçmakta olan çok sayıdaki uçağın sayısının ve yönünün doğru tespit edilmesine olanak sağlayacağını bildirdi. Aynı uygulamanın denizaltılar ya da diğer ulaşım araçları için de yapılabileceğini belirten Tuncer, sistemin sınır güvenliği için de yeni bir atılım olabileceğini söyledi.

Tekniği barındıran iki adet sistem kullanıldığında, bu sistemlerin bulduğu kaynak yönleri kesiştirilerek kaynağın konumunun da belirlenebildiğini anlatan Tuncer, yeni teknoloji ile kapalı bir mekandaki konuşmacıların kaç kişi oldukları ve yönlerinin, ortamda kaç adet hoparlör olduğunun da tespit edilebildiğini söyledi.

BAŞARILI SONUÇ

Tuncer, "Teknoloji ile sadece konuşanın sesini izleme şansı buluyorsunuz. Sistemde kaynak otomatik tespit edebildiğinden mikrofonların elde ele dolaşmasına da son vermeyi öngörüyor" dedi. Yaptıkları çalışmanın bilgisayar ortamındaki simülasyonunda iyi sonuçlar elde edildiğini bildiren Tuncer, çalışmanın uluslararası patentinin alınması için de çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Radarda yeni teknoloji haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı