Rabobank günlük gecikme için 3.3 milyon YTL verecek

Hürriyet Haber
20.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

ŞEKENBANK Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı’nın Şekerbank sermayesindeki yüzde 36.5 payının Rabobank’a devrinin en geç 15 Aralık tarihine kadar tamamlanması konusunda anlaşmaya vardı.

Ancak Rabobank 15 Ekim tarihinden itibaren hisse devrinin gerçekleşeceği tarihe kadar geçecek her gün için ek 54 bin 416 YTL ödeme yapacak. Ek ödeme, çağrı fiyatı üzerinde etkili olacak. Hisse devrinin 15 Aralık tarihinde gerçekleşmesi durumunda ise toplam 60 günlük süre için Rabobank ek olarak Şekerbank’a 3.3 milyon YTL ek ödeme yapacak. Bu da satış fiyatını yüzde 2.7 oranında artırarak, 2.79 YTL’ye kadar çıkaracak.

HER GÜNE 5.4416 YTL: Şekerbank’tan İMKB’ye gönderilen yazıda, bankanın hissedarı Şekerbank Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Vakfı’ndan bankaya gönderilen açıklamasına yer verildi. Açıklamada, ‘Hisse devrinin henüz tamamlanmaması nedeniyle devir en geç 15 Aralık tarihinde sonuçlandırılacak. Ayrıca 15 Ekim 2005 tarihinden başlayarak satış bedeline ek olarak gün başına alıcı tarafından 54 bin 416 YTL ödeme yapılacak’ denildi.

60 GÜNDE 3.3 MİLYON: Rabobank ile Şekerbank, 1 YTL nominal değerli hisse için 2.72 YTL satış fiyatı üzerinden anlaşılmıştı. Ancak hisse devrinin gecikmesi nedeniyle devreye giren yeni anlaşmaya göre, Şekerbank’ın yüzde 36.5 oranındaki hissesinin satış fiyatı da değişecek. Hisse devrinin 15 Aralık tarihinde gerçekleşmesi durumunda aradaki 60 günlük süre için Rabobank 3.3 milyon YTL ek ödeme yapacak. Bu ek ödeme sonucunda satış bedeli 127.44 milyon YTL denk geliyor. Böylece 1 YTL nominal değerli hissenin fiyatı da, 2.79 YTL’ye kadar yükselecek. Yani Rabobank ile yapılan satış anlaşmasındaki 2.72 YTL fiyata göre, yaklaşık 7 Ykr artışa denk geliyor.

BÜYÜK BİR FARK DEĞİL: Ayrıca yapılan bu anlaşma çerçevesinde hisse devrinin gerçekleşeceği tarihe kadar oluşacak ek tutarda hisse alım fiyatına eklenecek. Böylece çağrı fiyatı da ek tutarla birlikte artabilecek. Aracı kurumların banka analistleri, anlaşmaya göre 60 günlük sürenin tamamının kullanılması durumunda satış fiyatında yüzde 2.7 oranında bir artış olacağını belirttiler.
Esra SAHİCİ
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı