Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Rabbani'den ilk 6 ayı kurtaracak plan

  Hürriyet Haber
  03 Aralık 2001 - 12:57Son Güncelleme : 03 Aralık 2001 - 12:57

  Kuzey İttifakı`nın lideri Burhaneddin Rabbani`nin, kendisini ve ittifakı 6 ay kadar daha iktidarda tutacak yeni bir plan önerdiği bildirildi.

  Washington Post`un haberinde, Rabbani`nin, çeşitli etnik ve siyasigrupların temsilcilerinin oluşturduğu 12-20 kişilik bir liderler konseyinin, bunun altında da teknokratların yer aldığı 20-22 kişilik bir bakanlar kurulunun oluşturulmasını planladığı belirtildi.  

  Rabbani`nin düşüncesine göre, bu hükümet 4-6 ay kadar, büyük meclis ``Loya Jirga`` toplanıncaya kadar görev yapacak. Ancak Rabbani, kendisinin konsey başkanlığını almasını, ittifakın da konsey üyeliklerinin çoğunu elinde bulundurmasını istiyor.  

  Rabbani, gazeteye Kabil`de yaptığı açıklamada, ``Konsey üyeleri ünlü kişiler olmalı ve güvenlikle ilgili sorunları kontrol altında tutabilmeliler. En ünlü isimler Kuzey İttifakı`nda olduğu için de kuşkusuz konseyin üyelerinin çoğunluğu ittifaktan olacaktır`` dedi.  Bonn`daki toplantıdan ise Özbek Abdüssettar Sirat`ın geçici hükümetin başkanı olması konusunda anlaşmaya varıldığı haberleri gelmişti.  

  Rabbani`nin, eski Kral Zahir Şah`ın rolü konusunda da BM planındanfarklı görüşleri bulunuyor. Bonn`da, eski kralın Loya Jirga`yı açması ve ilk oturumuna başkanlık etmesi düşünülürken, Rabbani bu konuda ``Zahir Şah katılabilir, burada bir rolü olabilir, ancak olağanüstü bir rol değil, sıradan bir Afgan gibi rol oynayabilir`` dediği bildirildi.  

  Rabbani`nin bağımsız davranmak istediğine dair bir diğer göstergenin de Rabbani`nin ABD tarafından istenen Taliban ve El Kaide liderleri hakkında önce Afgan yetkililer tarafından soruşturma yapılacağını söylemesi olduğu belirtiliyor.  

  Burhaneddin Rabbani, bu konuda, ``Amerika ile işbirliğimiz söz konusu, ancak bu gelecekle ilgili. Önce biz soruşturma yapacağız, dahasonra bu konuyu tartışmaya açarız`` dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı