Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Qwest eski CEO’suna 6 yıl hapis, 19 milyon dolar para cezası

  Hürriyet Haber
  29.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Doksanlı yılların şirket skandalları zincirinin son halkalarından Qwest davasında, eski CEO Joseph Nachio, hakkında açılan 42 hisse senedinin 19’unda insider (içerden bilgi sızdırma ticareti) yapmaktan suçlu bulundu.

  ABD Denver’da federal mahkeme hakimi Edward Nottingham, eski CEO Nachio hakkında, insider suçundan 6 yıl hapis iki yıl gözaltı ve 19 milyon dolar para cezasına hükmetti. Federal mahkemenin karar duruşmasında, Joseph Nachio’nun eşi ve oğlu Michael Nachio’da hazır bulundu. 2001’de gerçekleştirdiği 52 milyon dolarlık hisse satışında şirketin durumunu olduğundan iyi göstermek amacıyla sahtekarlık yaptığına kanaat getirilen Nacchio’nun mahkumiyeti, 2002’de Amerikan Kongresi tarafından Enron ve WorldCom davaları sürerken, şirket yönetimi ve muhasebe yasalarını sıkılaştıran hükümetin ve iddialarını oluştururken kararlı davranan savcılığın ortak başarısı olarak görülüyor.

  İYİ NİYETİNE İNANDIRAMADI: Qwest CEO’sunun oğlunun intihar girişimini ve yoksullara yaptığı yardımları kanıtlamak için Katolik bir keşişi de daha önceki duruşmalarda tanık olarak çağırdığı davada, jüri Nacchio’nun savunması boyunca çizdiği çalışkan ve ilgili yönetici profilinin, şirkette gerçekleştiği kanıtlanan işlemlerden haberdar olmadığı iddiası ile örtüşmediğine karar verdi ve eski CEO’yu 19 hisse senedindeki insider iddialarından suçlu buldu.

  ADALET YERİNİ BULDU: Joseph Nachio’nun illegal hisse satışının ardındaki itici faktörün tam bir açgözülülük olduğu belirtiliyor. Yargıç Nottingham, "İşlenen suçlar, tam bir açgözlülüktür" dedi. Federal mahkeme savcısı da, "Adalet yerini buldu" dedi. Amarikan Sermaye Piyasası Kurulu SEC tarafından açılan bir yolsuzluk davası da bulunan Joseph Nacchio’nun, karar sonrası konuşmak istediği ancak bunu yagıcın engellediği belirtildi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı