Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi

  Hürriyet Haber
  28 Ocak 2011 - 13:35Son Güncelleme : 28 Ocak 2011 - 13:35

  Tiyatro Pera Eren Uluergüven Sahnesi
  30.01.2011
  18:30

  Yazan-Yöneten: Nesrin Kazankaya
  Dramaturgi: Şafak Eruyar
  Dekor-Kostüm: Nilüfer Moayeri
  Işık: Yüksel Aymaz
  Görüntü: Mehmet Aslan-Zeynep Özden-İlker Yiğen

  Kadın: Nesrin Kazankaya
  Arkadaş: Defne Halman
  Adam: Can Başak
  Oğul: Erdinç Anaz
   
  2010 Afife Jale En İyi Kadın Oyuncu Ödülü- Defne Halman
  2010 Sadri Alışık En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü- Defne Halman

  Tiyatro Pera’da Yeni Oyun
  “Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi”


  Nesrin Kazankaya’nın yazıp yönettiği “Quintet-Bir Dönüşün Beşlemesi” adlı oyun 13 Kasım Cuma günü prömiyer yaptı.Yönetmen yardımcılığını Zeynep Özden’in, dramaturgisini Şafak Eruyar’ın, ışık tasarımını Yüksel Aymaz’ın, dekor-kostümü Nilüfer Moayeri’nin yaptığı oyunda görev alan sanatçılar: Nesrin Kazankaya, Defne Halman, Can Başak, Erdinç Anaz.

  1980 Askeri darbesiyle geride bir oğul bırakıp yurt dışına iltica eden kadın, yıllar sonra İstanbul’a döner. Kadını havaalanında, genç bir delikanlı olan oğlu karşılar. Gerilimli tanışmanın(buluşmanın) ardından kadın, üniversite yıllarından arkadaşını ziyarete gider. Uzun zamandır görüşmeyen iki kadın, geçmişi hüzün ve coşkuyla anımsayarak özlem giderirler. Öğrenci derneğinden birlikte çalıştıkları arkadaşın kocasının eve gelmesiyle üçlü tamamlanır.

  Sosyalist dünya görüşünden ödün vermeyen savaş muhabiri kadın, bugünkü var oluşunu liberalizme evrilmesine borçlu olan adam ve ailesiyle bir yaşam paylaşmanın ötesine geçemeyen karısı, gece boyunca geçmişi, bugünü konuşurlar. Kadın oğluyla barda bir araya gelir. Oğul anne arasında terk edilme, özlem, öfke, sevgi üzerine hüzün dolu duygusal bir çatışma yaşanırken karı koca arasında da yıpranmış bir ilişkinin hesaplaşması sürer. Geçmişin dayanılmaz ağırlığında amansızca çıkış yolu ararlar. Kadın, arkadaşla yeniden bir araya geldiğinde geçmişin kirli gizleri de tüm gerçekliğiyle ortaya çıkar. Yazgılarını belirleyen darbe bir kez daha yaşamlarını alt üst eder ve vedalaşma kaçınılmaz olur.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı