Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Quebecliler, bağımsızlık için yine referandum istiyor

  a.a.
  28.10.2005 - 11:56 | Son Güncelleme: 28.10.2005 - 11:56

  Quebecliler, Kanada'yı parçalanmanın eşiğinden döndüren referandumun üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bölgelerinin bağımsızlığı konusunda yeniden referandum tasarlıyor.

  Bölgede son zamanlarda yapılan kamuoyu araştırmaları, Quebec'in bağımsızlığına verilen desteğin yüzde 50 civarında seyrettiğini gösteriyor. Montreal'deki CROP adlı araştırma enstitüsünde görevli sosyolog Maurice Pinard, “Bağımsızlığa verilen desteğin yılbaşından bu yana yüzde 50'ler civarında seyrettiği görülüyor. Bu oran, yazın yüzde 56'ya kadar çıktı” dedi.

  Bağımsızlık hareketinin önde gelen siyasi hareketi Quebec Partisi (PQ), 2007'de yapılacak seçimlerde iktidara gelirse derhal bağımsızlık referandumu yapmak istiyor. Parti yönetimi için mücadele eden 9 muhalif aday da bu hedefi paylaşıyor.

  BAĞIMSIZLIK KILPAYI KAÇMIŞTI

  Quebecli bağımsızlıkçılar, 30 Ekim 1995'te yapılan referandumda zaferi kılpayı kaçırdılar. Bağımsızlık yanlıları yüzde 49,4 oy alırken, Kanada'nın bütünlüğünü isteyenlerin oranı 54 bin oy fazlasıyla yüzde 50,6 çıktı.
  Aradaki farkın bu kadar az olması üzerine harekete geçen federal hükümet, Quebec ahalisini birlikten yana ikna edebilmek için büyük bir kampanya başlattı. Ancak kampanya, sonunda Kanada'nın en büyük siyasi rezaleti haline gelince ters tepti.

  “İsyankar bölge”, kampanya boyunca Kanada'nın birlik ve bütünlüğüne ilişkin sembollerle donatıldı, ancak Liberal Parti'ye yakın çevreler bu kampanyayı suiistimal ederek 100 milyon doları ceplerine indirdi.
  95 referandumu sırasında başbakanlık yapan Jacques Parizeau'nun eski siyasi danışmanı Jean-François Lisee, “1995'ten sonra Kanada hükümeti Quebeclilerin özerklik arzusunu tatmin amacıyla reformlar yapacağı yerde, Quebeclilerin kimliğinin gerilemesi için dünyanın parasını harcadı” diyerek eleştiri getirdi.

  CROP görevlisi Pinard da, “bugün bağımsızlık eğiliminin yeniden yükselmesinin, bu rezaletin doğrudan sonucu olduğunu” söyledi ve bunun Kanada'daki siyasi hayat üzerindeki damgasının silinmediğini belirtti.
  Gözlemcilere göre, Quebec Partisi, bağımsızlık isteğini kamçılarken gerek Ottawa'daki, gerekse Quebec'teki liberal iktidarların halkın gözünden düşmüş olmasından da yararlanıyor.

  Referandumun üzerinden 10 yıl geçtikten sonra, 7,6 milyon nüfusa sahip Quebecliler, çoğu İngilizce konuşan 32 milyonluk Kanada'da kendilerini pek rahat hissetmiyor. Zira, Quebecliler Kanadalıların Quebec toplumunun çok kültürlü frankofon yapısından hazzetmediğini düşünüyor. Dahası, Quebec'te federalistler iktidarda olduğu halde, Ottawa ile ilişkiler başta maliye olmak üzere birçok konuda sorunlu. Bu nedenle, bazı Quebecli federalistler dahi, bölgeleri için daha geniş özerklik istiyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı