« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Quaresma takım oyuncusu değil

İstanbul BŞB'nin başarılı teknik direktörü Abdullah Avcı, gündemde yer alan birçok konuyu HABER1903'e değerlendirdi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Haber1903'e konuşan Abdullah Avcı'nın açıklamaları şu şekilde:

Biz şimdi kendi açımızdan baktığımızda şöyle bir durum var. Türkiye’de iki  tane kupa var. Bunlardan bir tanesine Fenerbahçe ve Trabzonspor talip, diğerine de Beşiktaş ve biz talibiz. Dört takımı da bu anlamda kutlamak lazım. Bu takımlardan üçü Türk futbolunun lokomotifleri. Biz de dört senedir Süper Lig’de oynayan bir takımız. Dördüncü senenin sonunda bir kupa finali oynuyoruz. Bu da bizim için çok önemli bir gelişim. Geçen sene yarı final bu sene de final oynuyoruz. Bu bizi son derece mutlu ediyor. Ben bu maç için tarihin çok önemli bir müsabakası olduğu fikrine katılmıyorum. Takımlar zaman zaman iniş ve çıkışlar yaşayabilirler. Beşiktaş Avrupa kupalarına devamlı katılan ve bizi temsil eden bir takım. Zor bir müsabaka ve çok önemli bir takımla oynayacağız. Aslında beşiktaş transferleriyle sene başından beri ülkenin futbol gündemini oluşturan bir takım. Bundan önceki maçlarda bizim galip gelmemiz bir şey ifade etmez, burada tek maç var. Bunu almak için her iki takım da uğraşacak. Ligin iyi ve dengeli takımlarından bir tanesiyiz. Her iki takım adına da zor bir müsabaka. Umarım hem futbol keyfi  hem de fair play ruhuna uygun olması beklenen bir maçın karşılığını biz alırız.

DAHA FAZLA İSTEYEN KUPAYI ALACAK
 
Bazı takımlar bazı takımlara ters gelebilir ama genel anlamda baktığınız zaman, Beşiktaş da bizi yendi. Zaten Beşiktaş’a karşı çok fazla üstünlüğü olan bir takım değiliz. Lig tarihinde 4 senede 8 müsabaka yaptık, ve bizim 1 sayı üstünlüğümüz var. Onun dışında karşılaşmalarımız dengeli gitti. Genelde seyircilerin kafalarında bu takım bize çok ters geliyor tarzında düşünceler vardır. Bazı takımlarda bu oluşmuştur. Dediğim gibi tek bir maç ve daha fazla isteyen daha fazla mücadele eden, kupayı alacak.
 
BÜYÜK TAKIMLARA ZOR ANLAR YAŞATTIK
 
Şimdi bizim gibi kulüpler kendi sahasında seyirci ve baskının olmadığı, coşkunun yakalanmadığı takımlardır. Bizdeki ortam anadolu takımlarında da olduğu gibi nihayetinde büyük takımlar gibi değildir. Büyük takımlar çok ortada olduğu için ve herkes o maça odaklandığı için oyuncunun konsantrasyonu daha fazla oluyor. Futbol oynamaya çalışan bir ekip olduğumuz için bunun karşılığında büyük maçlarda çok fazla olmasa da aldık diye düşünüyorum. Mesela ilk senemizde biz Beşiktaş ve özellikle Galatasaray'ı olimpiyat stadı'nda yenmiştik ve onları şampiyonluktan etmiştik. Ondan sonraki sene Sivas'ı kendi sahasında yendik ve Beşiktaş ön plana çıktı. Geçen sene Bursaspor’u yendik ve Fenerbahçe neredeyse şampiyon oluyordu. Onun için bunlar zaman zaman bu şekilde olabiliyor.

KUPAYI ALIP ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMEK İSTİYORUZ
 
Beşiktaş’ın kupa finalinde kaybetmesi dünyanın sonu olmayacak. 90 veya 120 dakikanın sonunda maç bitecek ve kimse kimseyi etkilemeyecek. Özellikle büyük takımlarda gündem çok çabuk değişiyor. Bizim gündemimiz devam edecektir. Biz de kupayı alıp ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. En azından buraya kadar geldik ve bunun karşılığını almak istiyoruz. Yani Beşiktaş’ın tarafından bakılınca böyle bir durum varsa, İstanbul BŞB tarafından bakılınca da çok önemli bir aşama kaydeden bir takıma saygı gösterilmesi gerekiyor. 
 
HOLOSKO KUPA MAÇINDA SAHADA OLACAK
 
Sezon başında transfer konusunda Holosko ile ilgili bir düşüncem olmuştu ama o zaman beşiktaş kulübü Slovak oyuncuyu kullancaklarını söylemişlerdi ve takımında kalmıştı. Beşiktaş’ın ara transferde 3 oyuncu alması ve yabancı sayısının yükselmesinden dolayı onlardan böyle bir teklif geldi. Biz de hemen kabul ettik. Geldiğinde burada ayağı alçıdaydı, tedavisini olduktan oynamaya başladı. Holosko çok düzgün, profesyonel, iş ahlakı ve sorumluluğu üst düzey olan bir oyuncu. Kısa zamanda kendini toparladı ve biz de ona ilk maçlarda kötü olmasına rağmen gerekli zamanı verdik. Karşılaşmalarda fizik gücünün tekrar yerine oturması için Holosko'yu oyunun için de çok tuttuk.  Şu anda da bize faydalı olmaya devam ediyor. Bizi kendi kulübü gibi sahiplenmiş vaziyette. Onu çok seviyoruz. Kupa finali ile ilgili prosedürde oynayamaz diye bir madde yok. Gelişmeler ne olacak onu bilmiyorum. Holosko her zaman düşünülecek bir oyuncu. Ama bizim şu anda düşündüğümüz tek şey 11 Mayıs’ta ki kupa finalidir. Bu tarihten sonra sadece benim düşüncem önemli değil, Beşiktaş kulübünün düşüncesi de önemli ama Holosko gibi bir oyuncuyla herkes çalışmak ister.

İBRAHİM AKIN GİBİ OYUNCULAR HER ZAMAN BULUNMAZ
 
İbrahim Akın küçük yaşta Beşiktaş’a transfer oldu. Türk futbolunun çok şey beklediği, eski hocası Del Bosque’nin dahi hala onu sorduğu yetenekli bir oyuncu. Tabii genç yaşta büyük bir takıma geldi ve yetişmesiyle ilgili sıkıntılı bir hayat biçimi vardı. Beşiktaş’ta belki sürekliliği ve zamanı bulamadı. Onun da muhakkak hataları vardır. Bize de ilk geldiğinde inişli çıkışlı grafik sergilemişti. Ama yaş itibariyle daha da olgunlaşmaya başladı. Antreman ve maç sayısı performansı daha da ileri gidiyor. İbrahim çok özel bir oyuncu ve bu tarz oyuncular her zaman yakalanmıyor. Biz ondan maksimum performans almaya çalışıyoruz.
 
İBRAHİM AKIN TRANSFERİNDE KULÜBÜN MENFAATİ ÖNEMLİ
 
Türkiye’de senaryolar ve komplo teorileri hiç bitmiyor. Basında çıkan Beşiktaş İbrahim'i istiyor haberlerine inanmıyorum. Beşiktaş’ın hocasının durumu şu anda belli değil. Yazılan haberler İbrahim Akın’ın umrunda bile değil. Ama öyle bir teklif  gelirse, sadece Beşiktaş değil bu her hangi bir kulüp de olabilir, biz futbolcunun ve kulübün menfaatleri doğrultusunda hareket ederiz.

BİZİM İÇİN İSTİKRAR ÖNEMLİ
 
Kupayı kazanmamız halinde bizde çok fazla bir sapma olmayacak bize. Üzerinde çalıştığımız önümüzdeki senenin transfer planlamısının üzerinden gideceğiz. Uefa Kupası'na kaldık diye 10 oyuncu yollayıp 10 oyuncu almayacağız. Bizim için istikrar önemli. Bank Asya'da şampiyon olan takımla, Türkiye kupası'nda o takımdan 6 futbolcuyla yarı final oynadık. Sezon sonu doğru transferler yapacağız. 
 
ŞU ANDA HERHANGİ BİR TEKLİF YOK
 
Galatasaray’ın beni 2.5 sene ciddi bir şekilde istemişti. Türkiye'de böyle bir şey olduğu zaman devamlı konuşuluyor. Senaryolar bitmiyor. Şu an için  böyle bir teklif yok. Biz şu anda camia olarak kupa finaline odaklanmış durumdayız. O bittikten sonra önümüzdeki senenin planlamasını yapacağız. İstikrarlı giden bir kulübüz. Takımı iyi yerlere nasıl taşırız onun hesabını yapıyoruz. 
 
FORLAN ÇOK İYİ FUTBOLCU
 
Forlan çok iyi ve kaliteli bir futbolcu. İyi oyuncu transfer edip de hepsinden faydalanacaksınız diye bir şey yok. Burada önemli olan adaptasyon sürecinin nasıl geçeceği ve nasıl değerlendireleceğidir. 
 
BEŞİKTAŞ TARAFTARINA SAYGI GÖSTERİYORUM
 
Beşiktaş taraftarının benim için " Yere yatsana yere yatsana Abdullah Avcı yere yatsana " bestesini söylemeye başlayınca şu anda olduğu gibi bende gülüyorum. Beşiktaş karşılaşmalarında taraftarın bana gösterdiği tepki bir nevi sürü psikolojisidir. O dönemde oynadığımız maçta aslında oyunu provoke eden Beşiktaşlı bir oyuncuydu. Beni o gün seyircinin önüne atan bir Beşiktaşlıydı ama şu anda kendisi Beşiktaş'ta değil artık. Ben spor kültürü ve ahlakına aynı zamanda fair play’a son derece dikkat eden bir adamım. Milli takımda çalıştığım zamanlarda, bu ülkeye fair play kazandıran bir kişiyim. Taraftarın bana bağırdığı zamanlarda benim oğlum Beşiktaş futbol okulunda eğitim alıyordu. Ben spor kültürü ve ahlakı olmayan işlerle alakalı çok fazla cevap vermek istemiyorum. Bu arada Beşiktaş seyircisine ben inanılmaz saygı gösteriyorum. Ben Beşiktaş maçlarına gittiğim zaman o seyircinin coşkusunun inanılmaz olduğunu görüyorum. Beşiktaş - Liverpool maçını seyretmiştim ve çok keyif almıştım. Ben olaya bu şekilde bakıyorum. Bu tepkilerin yapıldığı ilk zamanlar çok etkilenmiştim çünkü bunlar haketmediğim şeylerdi.  Benim çok fazla Beşiktaşlı dostlarım var ve maçlara gittiğimde taraftarlardan çok olumlu tepkiler alıyorum, resimler çektiriyorum. Dediğim gibi bu bir sürü psikolojisi ve bir kaç kişi bağırınca herkes harekete geçiyor.

QUARESMA TAKIM OYUNCUSU DEĞİL
 
Önemli olan takımda oluşturulan bütünlüktür. Sadece saha içinde değil saha dışında da beraber olabilmek gerekiyor. Bu bir takım ruhuyla alakalıdır. Beşiktaş bu dalgalanmaları bu sene çok gösterdi. Quaresma yetenekli ve çok özel bir oyuncu ama takım oyuncusu değil. Yetenekli oyuncu her zaman saha içinde problem çözen oyuncudur. Biz de ibrahim akın çok yetenekli ve takım oyununun içine adapte etmeye çalışıyoruz. Quaresma da çok önemli kulüplere gitti ve oralarda bireysel özelliklerinden dolayı oynayamadığını düşünüyorum. 
 
TAKIMIMDA MUSTAFA PEKTEMEK’İ GÖRMEK İSTERİM
 
Mevkisel olarak baktığımızda Mustafa Pektemek benim her takımda görmek istediğim bir oyuncu. Öyle bir oyuncunun benim elimde olmasını çok isterdim. Beşiktaş'ta da çok iyi oyuncular var ama son yıllarda yabancı sayısı çok arttı. Beşiktaş'ta İsmail iyi bir çıkış yakaladı. İyi oyuncular var ama dediğim gibi önemli olan takım olmak. Necip’i ben minik takımdan beri tanıyorum. 2 sene önce henüz Beşiktaş A takımında oynamazken onu almak gibi bir düşüncem olmuştu. Ama şu anda Beşiktaş'ta oynuyor ve orada oynaması Türk futbolu adına daha önemli. İleride çok daha iyi olacak ve Türk milli takımına da önemli katkılar sağlayacaktır..
 
EN İYİ KALECİLER BEŞİKTAŞ’TA
 
Necip ve ismail zaman zaman milli takıma çağrılıyor ama yabancı sayısının bu kadar yüksek olduğu bir yerde Beşiktaş'ta bu sayısının yüksek olacağını düşünmüyorum. Ekrem zaten Avusturya’da oynuyor. Bence Türkiyenin en iyi 3 kalecisi Beşiktaş'ta. Cenk çok kaliteli bir kaleci umarım bu şekilde devam eder. 
 
TÜRKİYE’DE SENARYOLAR BİTMEZ
 
Ligin sıkıştığı yerde Türkiye'de üretilen senaryoların ortadan kalmasını, spor ahlakı ve spor kültürünün bir an evvel devreye girmesi istiyorum. Ama ne yazık ki Türkiye'de senaryolar hiç bitmiyor. Konuştuğun bir kelimeden başka şeyler çıkartılıyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler