Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Qualiflyer geldi THY puanları sildi

Erkan ÇELEBİ

Türk Hava Yolları, 31 Ekim 1998 tarihinden itibaren 58 bin üyesi bulunan Secondflyer özel yolcu programını uygulamadan kaldırdı. Yerine Qualiflyer kartlarını devreye soktu. Secondflyer Programının iptal edilmesiyle birlikte üyelere, puanlarına göre yurt içi ve yurt dışı uçak bileti verildi. Bu biletlerin karşılığı olan puanlar yeni kartlardan düşüldü.

ARALARINDA Swissair, Avustralya Hava Yolları, Sabena ve Delta'nın da bulunduğu 10 havayolu şirketinin oluşturduğu Qualiflyer Group'a katılan Türk Hava Yolları, üyelerine ücretsiz bilet gibi çeşitli promosyonlar sağlayan Secondflyer adlı özel yolcu programını iptal etti. Bu programın yerine, Qualiflyer Group'a bağlı tüm havayolu şirketleriyle birlikte yeni bir uygulama başlattı.

Bundan böyle, Secondflyer üyeleri, bu haklardan yararlanabilmek için sadece THY ile uçmak zorunda kalmayacak. Gruba dahil diğer hava yolu şirketleriyle de uçtuğu taktirde, puanlarını artırabilecek.

Ne var ki, THY'nin Secondflyer adlı özel yolcu programını iptal edip, Qualiflyer uygulamasını başlatması, aralarında Kanal D'nin Spor Genel Müdür Yardımcısı İlker Yasin'in de bulunduğu bazı üyelerde kazanılmış hakların kaybedilme endişesi yarattı. Bu da, THY'nin, Secondflyer uygulamasını iptal ederken, üyelere sadece puanlarına göre çeşitli promosyonlar vermesi ve verilen promosyonların karşılığı puanların, yeni kartlara yansıtmaması oluşturdu.

58 BİN ÜYE

Türk Hava Yolları'nın 31 Ekim 1998 tarihinde Qualiflyer ve Qualiflyer Travelclub kartlarını devreye sokması nedeniyle, uygulamaktan vaz geçtiği Secondflyer özel yolcu programının toplam 58 bin üyesi bulunuyordu. Secondflyer üyeleri, THY'nin yurt dışı seferlerinde katettikleri her mile karşılık, puan kazanıyordu. Bu puanlara karşılık da, yurt içi ve yurt dışı uçak bileti elde edebiliyordu. Üyelerin puanları, 50 bin mile ulaştığında kartları da ilk önce kırmızıya, ardından bronza dönüşüyordu. 125 bin mile ulaşıldığında gümüş, 200 bin milde ise altın kart sahibi olunabiliyordu. Bu kartlarda yolculara THY'nin bussines salonlarından yararlanma gibi bazı ek ayrıcalıklar da tanıyordu.

İlker Yasin de, tam bronz kart sahibi olmak üzereyken, Türk Hava Yolları Qualiflyer Group'la yaptığı anlaşma gereği yeni kart uygulamasına geçti. Bu arada, topladığı puanlara karşılık İlker Yasin, THY'den bir yurtiçi uçak bileti kazandı. Kazandığı bu biletin karşılığında 35 bin millik puanı, yeni gönderilen Qualiflyer karttan düşürüldü. Bunun sonucunda da İlker Yasin, THY'den bronz kart beklerken, Qualiflyer kartıyla yetinmek zorunda kaldı.

PUANA MAL OLDU

Arkadaşımız Fadime Çoban, İlker Yasin'in sorunuyla ilgili olarak THY yetkilileriyle görüştü. THY yetkilileri, Secondflyer programının iptal edilmesi nedeniyle tüm üyelere topladıkları puanlara göre yurt içi ve yurt dışı uçak bileti hediye edildiğini söylediler. Yetkililer, ‘‘Bu biletlerin karşılığı olan puanlar da yeni gönderilen kartlardan düşüldü’’ dediler.

Üyesi oldukları Qualiflyer Group'un Swissair, Avustralya Hava Yolları, Sabena, TAP Aır Portugal, THY, AOM French Airlines, Crossair, Lauda Aır, Tyrolean Airways ve Delta olmak üzere toplam 10 havayolu firmasından oluştuğuna da değinen yetkililer, bu grubun uygulamasına göre, son bir yıl içinde 50 millik uçuş gerçekleştiren üyelerin Qualiflyer kartları Qualiflyer Travelclub karta dönüştürüldüğüne dikkat çektiler. Yetkililer, ‘‘Yeni uygulamaya geçerken, üyelerin puanlarının sıfırlanması gerekiyordu. Biz de bu sıfırlamayı yaparken, üyelerimize puanlarına göre çeşitli promosyonlarda bulunduk. Ardından da, kırmızı ve bronz Secondflyer kartları, Qualiflyer karta, gümüş ve altın kartları da, Qualiflyer Travelclub karta dönüştürdük. Daha önce Secondflyer üyeleri sadece THY ile uçtuklarında puan kazanabiliyordu. Şimdi ise bu 10 havayolu şirketinden herhangi biriyle uçtukları taktirde, puan kazanabilecekler. Ayrıca, sadece THY'nin CIP salonlarından değil, gruba bağlı istedikleri herhangi bir şirketin salonlarından da yararlanabiliyor ve bu şirketlerin bünyesinde yer alan otel zincirlerinde yüzde 50'ye varan oranlarda indirimli konaklama imkanına hak kazanıyor’’ dediler.

X