Teknoloji Haberleri

  Qualcomm, yeni nesil kablosuz hoparlörler ve kulaklıklar için yeni ses platformlarını duyurdu

  Hürriyet Haber
  15.06.2017 - 12:48 | Son Güncelleme:

  Qualcomm'un bağlantı ve ses kalitesindeki uzmanlığı ile geliştirdiği yeni platformlar, yüksek performanslı ve düşük güç tüketen ses cihazları için tasarlandı.

  Qualcomm, Çin'in Şenzen şehrinde yapılan ses ve müzik geliştirici konferansında çip-üzeri-sistem ses platformlarından oluşan portföyünü genişlettiğini duyurdu. Tüm platformlar pazarda ortaya çıkan yeni talepleri karşılamak amacıyla özel olarak geliştirildi. Platformlardan biri yüksek seviyede işlem performansı sunacak şekilde, diğeri sabit-fonksiyonlu ROM fiyatlarda programlanabilir-flaş hafıza esnekliğini destekleyecek şekilde geliştirilirken, üçüncüsü ise üstün ses kalitesi sunmak için tasarlanan USB-C bağlantılı ses cihazlarının geliştirilmesini destekliyor. Tüm platformlar özel uygulamalar ve kullanım amaçları için geliştirildi. Bunlar içerisinde yeni nesil yüksek performanslı kulaklıklar ve hoparlörler, geniş özelliklere sahip orta seviye kulaklık ve hoparlörler ve kablolu USB-C kulaklıklar bulunuyor.

  Konuyla ilgili açıklamada bulunan Qualcomm Technologies International Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ses ve Müzikten Sorumlu Genel Müdürü Anthony Murray, “Ses endüstrisinde sismik bir kayma yaşanıyor. Tüketiciler hızla kablosuz ses cihazlarına yönelirken müziklerini artık internet üzerinden dinliyor, ses cihazlarının taşınabilir ve küçük form faktörlerinde olmasına önem veriyor. Bizim dışımızda hiçbir şirket bu devrime yön verecek özel bir konumda değil. Dünyanın önde gelen ses markaları ile çalışarak geliştirdiğimiz ses platformlarımız 15 yıldan uzun bir süredir kendisini kanıtlamıştır. Aralarında Qualcomm® aptX™ Audio, Qualcomm® cVc™ ve Qualcomm TrueWireless™ Stereo teknolojilerinin de olduğu ses teknolojilerimiz, kablosuz dinleme deneyimini yeniden tanımlamaya yardımcı oluyor. Genişlettiğimiz bu portföy ile endüstrinin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Ses kalitesinde, bağlantısında işlem performansında ve cihaz boyutunda yapılan ciddi geliştirmeleri destekleyerek yeni nesil hoparlör ve kulaklıların ticarileşmesini sağlıyoruz.” dedi.

  Murray açıklamasının devamında şunları söyledi: “Yeni 'işitilebilir' kategoriler çıktıkça, geleneksel ses cihazlarının özellikleri, ultra-küçük form faktör cihazlarda giyilebilir teknoloji ile birleşiyor. Bu cihazları kullananlar yüksek kalitede sesin yanı sıra gelişmiş özellikler de talep ediyor. Talep edilen özellikler içerisinde biyometrik için sensörler, ses tanıma, bulut bağlantılı ekosistem desteği de bulunuyor. Bunlar geleneksel üreticiler için büyük zorluklara neden oluyor. İşitilebilir cihaz kullanıcıları hem kulaklıkları hem de kişisel asistanları için tüm gün süren performans ve pil ömrü istiyor. 2018 yılının ilk çeyreğinde, düşük güç tüketen yeni Bluetooth Audio SOC ailemizi duyurmayı da planlıyoruz. Kompakt ve zengin özellikler sunan cihazlarda kullanılabilecek şekilde optimize edilmiş bu ürün ailesi sesli aramalarda ve internetten müzik dinlemelerde şu anki portföyümüze kıyasla yüzde 50 daha az güç tüketecek şekilde tasarlandı.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı