Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  QS dünyanın en iyi MBA programlarını belirledi ABD’de Harvard birinci

  Önder ÖNDEŞ
  14.05.2017 - 16:00 | Son Güncelleme:

  Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu QS, Dünyanın En İyi İşletme Okulları 2017 raporunu açıkladı. ABD’de Harvard, Avrupa’da ise Londra İşletme Okulu birinci olurken, Türkiye’den hiçbir üniversite listede yer almadı.

  QS Kuzey Amerika, Avrupa, Asya-Pasifik, Latin Amerika ile Orta Doğu-Afrika’da en iyi MBA programlarını 12 bin 125 işveren, 76 bin 798 akademisyenle yapılan anketler ve yükseköğretim kurumlarının kendi sıralamalarındaki araştırma etkilerine göre belirledi. Okullar buna göre ‘istihdam gücü’ ve ‘akademik mükemmeliyet’ olarak iki ayrı sıralamada değerlendirildi. Harvard Üniversitesi Kuzey Amerika’da zirveye yerleşirken, Londra İşletme Okulu Avrupa’nın en iyisi oldu. Asya-Pasifik’te Singapur rüzgârı esti.

  ABD ÜNİVERSİTELERİ İLK 20’DE

  Kuzey Amerika’da Harvard İşletme Okulu ‘istihdam gücü’ ve ‘akademik mükemmeliyet’ sıralamalarında birinci olarak kıtanın en iyisiydi. Her iki başlıkta ABD üniversiteleri ilk 20’de yüzde 90’ın üzerinde temsil edildi. Stanford Üniversitesi İşletme Okulu istihdam gücü sıralamasında, Pennsylvania Üniversitesi Wharton İşletme Okulu ise akademik mükemmeliyette ikinci oldu.

  LONDRA İŞLETME OKULU AVRUPA’NIN GÖZDESİ

  Avrupa’nın en iyi MBA programları sıralamasında ilk 20’de İngiltere ön plana çıkmayı başardı. Ayrıca Fransa, İspanya, Hollanda, İsviçre, Almanya, İtalya ve Danimarka da sıralamalarda temsil edildi. İlk 20’de Türkiye’den hiçbir üniversite yer almazken, İngiltere’den Londra İşletme Okulu akademik mükemmeliyet ve istihdam gücü sıralamalarında listenin en üstüne yerleşti. Onu her iki başlıkta da Fransa’dan INSEAD takip etti. HEC Paris MBA programı istihdam gücünde, Kopenhag İşletme Okulu ise akademik mükemmeliyet sıralamalarında üçüncü oldu.

  ASYA-PASİFİK’TE SİNGAPUR RÜZGÂRI

  Asya-Pasifik sıralamasında ise Singapur, her iki başlıkta da üst sıralarda temsil edildi. İstihdam gücünde INSEAD-Singapur; akademik mükemmeliyette ise Ulusal Singapur Üniversitesi ipi göğüsledi. Avustralya, Çin, Hindistan, Hong Kong ve Güney Kore öne çıkan ülkeler arasında yer aldı. Orta Doğu-Afrika bölgesinde Güney Afika Cumhuriyeti ilk sıraları elde etti. Cape Town İşletme Okulu akademik mükemmeliyet ve istihdam gücü sıralamalarında birinci olmayı başardı. Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan ve Lübnan da ilk 10’da.

  QS dünyanın en iyi MBA programlarını belirledi ABD’de Harvard birinci

  Etiketler: QS , MBA , program , üniversite
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı