Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Qing Hua Monza'da ilk resmi sürüşüne çıkıyor

Çin'li pilot Ma Qing Hua, bu hafta Monza'da piste çıkarak Formula 1'de ilk resmi sürüşünü gerçekleştirmiş olacak. Hua, Cuma günü sabah seansında Narain Karthikeyan'ın yerine kokpite geçecek.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

turkiyef1.com'un haberine göre, sezon başında HRT'nin genç pilot programında yer alan Hua, Silverstone'daki genç pilot testlerinde de sürüş yapmıştı.

İlk kez bir grand prix haftasında piste çıkacak olan Hua, bunu yarış koltuğuna geçme hayaline bir adım daha yaklaşmak olarak niteledi.

Hua, "Bu, Formula 1 pilotu olma hayalime yönelik çok önemli bir adım. İkinci kez F1 aracına geçmiş olacağım. Monza gibi bir pistte sürüş yapacağım için çok heyecanlıyım" dedi.

Bu yıl F1 aracıyla mümkün olduğunca çok sürüş yaparak tecrübe kazanmaya ve gelişim programında mesafe kaydetmeye çalıştığını belirten Çin'li pilot, "Heyecanlıyım ancak aynı zamanda da sakinim, çünkü geçtiğimiz aylarda, önüme çıkacak böyle bir fırsata karşı hazırlıklı olmak için çok yoğun bir program uyguladım" diye konuştu.

Simulatörde pistler üzerinde çalıştığını ve F1 araçlarının farklı pistlerde nasıl tepki verdiğini anlamaya çalıştığını söyleyen Hua, "Son aylarda grand prix'lerde takımla birlikteydim, takım arkadaşlarımdan ve mühendislerden çok şeyler öğrendim, benimle bilgilerini ve tecrübelerini paylaştılar. Bunlar da benim için çok faydalı olacak" dedi.

Takım patronu Luiz Perez-Sala ise, Hua'nın yeteneklerine güvendiğini belirterek, Çinli pilotun Mart ayından bu yana takımla birlikte çalıştığını kaydetti.

Perez-Sala, "Herhangi bir hata yapmadan beklentilerimizi karşıladı. Çok iyi bir adaptasyon yeteneğine sahip, hızlı ve güvenilir bir pilot olarak kendisini kanıtladı" dedi.


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler