« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Q7'den para almadan onu bırakmam

Quaresma, bize parayı getirecek ve istediği yere gidecek. Hoca onu istemiyor. Bu durumu kendisine de söyledik.7 milyon 300 bin Euro bedelle Q7’yı satın almıştık. Satışta bu rakama ne kadar yaklaşırsak, bizim için iyi.Göreve geldiğimizde “Bombayı kucaklarında buldular” diyorlardı. Hayır, biz bombayı olduğu yerden elimize aldık.

İsmail ER
SON GÜNCELLEME

BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman bu kez Avusturya’dan bombaladı. Siyah beyazlıların yeni sezon öncesi kamp yaptığı otelde basın mensuplarına önceki gün iftar yemeği veren Orman, takımın geleceği, ezeli rakipleri, transferdeki politikaları, hedefleri ve Portekizli yıldız Quaresma’yla ilgili konuştu. Futbol Komitesi Başkanı Tamer Kıran, Futbol Komitesi üyesi Ahmet Kavalcı ve yönetici Seyit Ateş’in de yer aldığı yemek sonrası açıklamalarda bulunan Orman, göreve geldikleri günden bu yana kulübün içinde bulunduğu durumu anlatmak için kullanılan “Bombayı kucaklarında buldular” lafını kabul etmediğini belirterek, “Biz bombayı kucağımızda bulmadık. Bombayı olduğu yerden elimize aldık” dedi ve şöyle devam etti...

Elini, kolunu sallayarak gidemez

Quaresma ile ilgili fikrimi birçok kez dile getirdim. Kendisinin maliyetini karşılamayacağımızı ifade ettik. Bugüne kadar Beşiktaş Kulübü Quaresma’nın bonservisi için 7 milyon 300 bin Euro, kendisine son iki yılda 7 milyon Euro, menajerine de 3 milyon Euro bedel ödedi. Yani bize son iki yılda maliyeti yaklaşık 18 milyon Euro civarında.

Göreve ilk geldiğimizde sözleşmesini yıllık 2 milyon Euro’ya indirsin, 2 yıl daha kontrat imzalayalım demiştim. Ancak böyle bir durum yok. Kendisini hocamız da kadroda tutmak istemiyor. Bundan sonrası Quaresma’nın takım bulup Beşiktaş’tan ayrılmasıyla sonuçlanacak bir durum. Biz sözleşmesini fesh etmek istiyoruz.

Bonservis bedeli almadan Quaresma’yı bırakmayacağız. 7 milyon 300 bin Euro bedele satın almıştık. Bu rakama bonservis bedeli olarak ne kadar yaklaşırsak, bizim için o kadar iyi olur. Quaresma konusunun sürekli gündeme gelmesinden bizler de rahatsızız. Ama durum böyle. Parayı getirecek ve istediği yere gidecek.

Barcelona’yı sistem olarak örnek alıyoruz

İSPANYA’da Real Madrid, Kral’ın takımıydı. İstediği oyuncuyu alıp, zorluk yaşamadan başarıya ulaşıyordu. Barcelona Real Madrid ile rekabet etmenin büyük tranferler yapıp, pahalı takımlar kurarak olmayacağını gördü. Sonunda altyapılarına yani kendi özlerine döndüler. Ortaya çıkan sonuç Barcelona’nın doğru yaptığı gösterdi.

BARCELONA futbolcu yetiştirmenin dışında son dönemde teknik adam yetiştirmeye de başladı. Çok iyi bir sistem oluşturdular. Biz Barcelona’nın sistemini örnek alacağız. Beşiktaş’ın yapısı Barcelona’nın sistemini oturtulacağı bir yapıdır. Bu konuda onların yaptığını, yapmak için çabalıyoruz.

Beşiktaş’ın parasında çok insanın hakkı var

BEŞİKTAŞ’ın parasını sokağa atmamak için ince eleyip sık dokuyoruz. Çünkü o parada bir çok insanın hakkı var. Kamp yaptığımız yere 7-8 saatlik mesafede olan şehirlerden insanlar arabalarıyla Beşiktaş’ı görmeye gelmişler. Bu insanların cebinden çıkan Beşiktaş için harcadıkları her kuruş işte bu dikkatle harcadığımız paradır.

Bundan sonra Beşiktaş’ta bazı şeyler değişecek. Biz cebindeki parayla maça gelen, forma alıp kulübüne destek olan taraftarımızın parasının her kuruşuna dikkat ediyoruz. Bu parada çok hak var. Biz kimsenin hakkının yenmesine razı olmayız.

G.Saray ile rekabet etmek zor

“Localardan biz 3 milyon 500 bin Euro, G.Saray ise 18 milyon dolar kazanıyor. Bu şartlarda rekabet etmek kolay değil.”

FİKRET Orman, İnönü Stadı’nda bir yıl daha kalınmasıyla ilgili, “Planlamamız böyle değildi ancak belki hayırlısı budur. Yeni stat inşaatının ne zaman başlanacağı ve bu konuyla alakalı çalışmalarımızla ilgili detay vermek istemiyorum. Her şey netleştikten sonra durumu camiamızla paylaşacağız. Yeni bir stada ihtiyacımız var.

Aradaki ftark ortada

Bizim localarımızdan bir yıllık kombine satış gelirimiz 3 milyon 500 bin Euro. Galatasaray ise 18 milyon dolar kazanç elde ediyor. Bu şartlarda rekabet etmek çok zor” dedi.

Yüksek maliyetli oyuncuyu istemem

SEZON öncesi yaptığımız transferler çok sistemli bir şekilde gerçekleşmedi. Bu sezondan sonra alacağımız her oyuncuyu birçok kez izletip, onlarla ilgili raporlar çıkartıp, öyle transfer yapacağız. Yaptığımız her transferin neden yapıldığını veya almadığımız oyuncuların niye alınmadığını raporlar halinde düzenleyeceğiz.

BİR sonraki sezondan itibaren bu çalışmalarımız başlayacak. En kısa sürede araştırma komitesi kuracağız. Biz artık yüksek maliyetlere oyuncu transfer eden bir kulüp değil, altyapısından yetiştirdiği oyuncularla başarıya koşan ve çok dikkatli tercihlerle transfer yapan bir kulüp haline geleceğiz.

Alt yapıya daha çok önem vereceğiz

BEŞİKTAŞ Başkanı Fikret Orman, “Quaresma, kendisine teklif ettiğimiz yıllık 2 milyon Euro’yu reddetti. Bundan böyle farklı bir transfer politikası izleyeceğiz ve alt yapıya önem vereceğiz” dedi.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz