Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'PYD ofislerinde Apo fotosu var'

  ANKARA
  09 Nisan 2016 - 22:37Son Güncelleme : 09 Nisan 2016 - 22:59

  İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, PKK’nın bir terör örgütü olduğunu belirterek, “PYD de onunla bağlantılıdır. PYD’nin ofisine giderseniz orada Abdullah Öcalan portreleri görürsünüz. Türkiye’nin hassasiyetini de anlıyoruz. Eğer PYD ve YPG’ye bakacak olursak, biz bu konuda da naif değiliz” dedi.

  CNN Türk’te dün yayımlanan ‘Hakan Çelik ile Hafta Sonu’ programına konuk olan Richard Moore, PKK ile mücadelede Türkiye’nin en güçlü dostunun İngiltere olduğunu belirtti. Moore, şunları söyledi:

  “Bizim PKK konusunda tavrımız net ve Türkiye ile işbirliği yapıyoruz. Eğer PYD ve YPG’ye bakacak olursak, biz bu konuda da naif değiliz. PYD ile PKK’nın bağlantısı var. PYD’nin ofisine giderseniz orada Abdullah Öcalan portreleri görürsünüz. Bağlantı nettir. Türkiye’nin hassasiyetini de anlıyoruz.

  Güneydoğu’daki olaylar çok üzücü. Türkiye, PKK ile çok önemli bir mücadele yürütüyor. Suriye’ye bakacak olursak, Suriye’deki durum karma karışık. Suriye’deki PYD örgütünün varlığı bir gerçek ve maalesef bu karışık durumda PYD gerçeği ile karşılaşıyoruz.”

  İngiltere’nin PYD’ye herhangi bir yardımda bulunmadığını da kaydeden Moore, “Biz silah gibi herhangi bir yardımda bulunmuyoruz. İngiltere DAEŞ ile savaştıkları için sadece hava desteği verilmiş olabilir. Fakat silahlar verilmiyor” açıklamasını yaptı.

  ABD ve İngiltere arasında görüş farklı olmadığını dile getiren Moore, “Büyük bir görüş farklılığı yok. Belki biz doğrudan PKK ile YPG ilişkisini kabul ediyoruz. Fakat ABD dünyanın en önemli ve en güçlü ülkesidir. Fakat belki Türkiye’nin ABD ile görüş ayrılığı vardır” dedi.

  Suriye’nin kuzeyinde Kürt bölgesinin ilan edilmesini kabul ettmediklerini de vurgulayan Moore, “Suriye’nin bütünlüğüne inanıyoruz. Tek bir Suriye olmalı. Şu anda bir barış süreci var. Suriye’nin nasıl yapılandırılacağını bilmiyoruz. Görüşmelerin sonucundan önce bir özerk bölgesi ilan etmek kabul edilemez” ifadesini kullandı. Esad’ın Suriye’nin geleceğinde yeri olmadığını belirten Moore, “Geçiş döneminde belki bir rol oynayabilir. Görüşmelerde bu tartışılabilir ama uzun vadeli bir rolü yok” dedi.

  DIŞİŞLERİMİZ MUTLU DEĞİL
  Konsolosların, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün davasını izlemesiyle  ilişkin olarak Moore, şunları söyledi: “Bu dava basın ve ifade özgürlüğü bakımından oldukça önemli bir örnektir. Bu nedenle bu davayı yakından takip ediyoruz. Mahkemeye bu nedenle Almanya’nın Ankara Büyükelçisi ve bazı Avrupalı konsoloslar gözlemci olarak gittiler. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir tepki geldi. Fotoğrafla ilgili mutlu değiller. Fakat, bu yaptıkları Viyana sözleşmesini uygun bir diplomatik faaliyettir. İngiltere’de eğer Kraliçe’ye küfretmek isterseniz yaptırım yok. Bana da ‘Sinsi adam’, ‘Arabistanlı Lawrence’, ‘Pis gavur’ gibi twitler geliyor. Bu demokrasinin bedelidir.” 

  Etiketler: PYD , PKK , ingiltere , Richard Moore
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı