Dünya Haberleri

DÜNYA

  PYD: Kobani’nin yüzde 80’i elimizde

  Hürriyet Haber
  06 Ocak 2015 - 22:47Son Güncelleme : 06 Ocak 2015 - 22:46

  SURİYE’nin Kobani kentinde Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kolu Halk Koruma Birlikleri (YPG) ile diğer grupların terör örgütü Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı ilerleyişi sürüyor.

  Merkezi Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Kürt savaşçıların kentin en az yüzde 80’ini kontrol ettiklerini söylediklerini aktardı. SOHR’a göre bu çatışmada 41 IŞİD militanı öldürüldü. YPG’nin kaybıysa 7 olarak açıklandı. Kobani’deki YPG yetkilisi İdris Hasan ile SOHR, YPG’nin kentin emniyet müdürlüğü ile diğer resmi binaların bulunduğu güvenlik bölgesini dün ele geçirdiklerini duyurdu. Örgüt, 10 Ekim’de bu bölgeyi ele geçirmişti. Fakat daha sonra YPG ile diğer grupların karşı saldırısı sonucu gerilemeye başlamıştı. Öte yandan IŞİD’in Kobani’nin doğusunda tanklar ve ağır silahlarla karşı saldırıya başladığı belirtiliyor. Kobani, Afrin ile Cizire kantonları arasında yer alıyor. Bu kantonlar Suriye’deki Kürtlerin Rojava olarak adlandırdıkları bölgeyi oluşturuyor.

  Bilgi notu:

  IŞİD, Arapça adı Ayn el Arap olan Kobani’ye saldırıyı 16 Eylül’de başlatmıştı. 200 bin Kobanili Türkiye’ye sığınmış, ABD uçakları da IŞİD mevzilerini 27 Eylül’de bombalamaya başlamıştı. 29 Ekim 2014’te 50 Özgür Suriye Ordusu üyesi PYD’ye destek için Kobani’ye girdi. İki gün sonra 150 Peşmerge de ağır silahlarla kente ulaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı