Putin'den Rusya'ya kötü haber

CİHAN
25 Aralık 2014 - 15:56Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 16:12

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dışarıdan ve içerden kaynaklanan nedenlerle oluşan ekonomik problemlerinde üstesinden gelmek için hükümetin çalıştığını, hükümetin bu konuda büyük sorumluluk taşıdığını söyledi. Putin ülkenin ekonomik olarak bulunduğu zor duruma da değinerek, "“Tatil dönemi yeterince uzun. Bizim kış dönemi ve diğer etkilerden korunmak için tatil yapmamız lazım. Ancak hükümet böyle uzun tatilden kaçınmalı. En azından bu yıl?” uyarısında bulundu. Putin'in bu sözleri Rus halkının bu yıl bazı resmi tatillerden mahrum kalabileceği yönünde algılandı.

Yılbaşı vesilesi ile ülkenin uzun bir tatile gireceğini belirten Putin, “Tatil dönemi yeterince uzun. Bizim kış dönemi ve diğer etkilerden korunmak için tatil yapmamız lazım. Ancak hükümet böyle uzun tatilden kaçınmalı. En azından bu yıl?” uyarısında bulundu. Problemlerin kaynağının sadece dış kaynaklı olduğunu ifade etmenin doğru olmayacağını ifade eden Putin, yıllardır biriken eksikliklerin de sorun üzerinde etkili olduğunu ifade etti. Ekonomik yapının modernizasyonu, inovasyon içerikli çalışmaların yapılması gerektiğini vurgulayan Putin, son yaşanan gelişmelerin bu konuda yeterli adımların atılmadığını ortaya koyduğunu söyledi.

'BUNLAR BÜYÜK SORUMLULUKLAR'

Hükümetten rublenin zayıflaması ve sosyal yükümlülüklerin yerine getirilmesi konusuna yoğunlaşmalarını isteyen Rus lider, “Ruble değişim değeri önemli bir sorun. Öncelikle bu Merkez Bankası’nın görevi. Ancak hükümetin ekonomi ve maliye kanadının koordinasyon desteği olmadan Merkez Bankası’nın tek başına bu sorunun üstesinden gelmesi mümkün değil.” hatırlatmasında bulundu. Yıl başı tatili ve tüm kış boyunca elektrik, ulaşım ve hayati öneme sahip alt yapılarda sorun yaşanmaması konusunda uyarıda bulunan Putin, “Bunlar büyük sorumluluklar. Bugüne kadar her türlü komplike sorunun üstesinden gelindi ve kabul edilebilir çözümler bulundu. Ümit ediyorum bu da yakın gelecekte bu şekilde olacak?” ifadelerini kullandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı