Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Putin'den Polonya'ya çağrı.

  A.A.
  31 Ağustos 2009 - 10:26Son Güncelleme : 31 Ağustos 2009 - 10:26

  Putin, Polonya gazetesi Gazeta Wyborcza'da yayımlamak üzere kaleme aldığı makalede, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini engelleyen bu döneme (2. Dünya Savaşı) ait anlaşmazlıkların geride bırakılması gerektiğini belirterek, “Ölülere ve tarihe karşı ödevimiz, Rusya ile Polonya arasındaki ilişkilerde, bize miras bırakılan güvensizliğin ağırlığından kurtulmak için elimizden geleni yapmaktır. Sayfayı çevirelim ve yeni bir sayfa açalım” ifadesini kullandı.

  Putin, makalesinde 2. Dünya Savaşı'nın en tartışmalı konularından biri olan Almanya ile SSCB arasında bir saldırmazlık paktı imzalanması ve bunun da Polonya'nın Nazi Almanyası ile SSCB arasında paylaşılmasıyla sonuçlanması konusuna değindi.

  Polonya'nın Nazi lideri Adolf Hitler'in birlikleri tarafından işgal edilmesinin 70. yılı dolayısıyla yarın Polonya'ya gitmesi beklenen Putin, Berlin ile Moskova arasındaki bu anlaşmanın kınanması gerektiğini ifade etti, bununla birlikte bu belgenin, Münih anlaşmalarını imzalayarak faşizme karşı ortak mücadele cephesi oluşturulması umutlarını yıkan Fransa ve İngiltere yüzünden imzalandığını söyledi.

  Rusya sık sık 2. Dünya Savaşı'nda Sovyetlerin rolünü eleştirmeye yönelik girişimleri kınıyor ve bunun “tarihi çarpıtmak olduğunu” ifade ediyor. Moskova, kendisini Polonya ve Baltık ülkelerinin kurtarıcısı olarak görürken, bu ülkelerde SSCB işgalci olarak algılanıyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı