Gündem Haberleri

  Putin'den G20 öncesi çok kritik açıklamalar

  Hürriyet Planet
  04.09.2013 - 09:48 | Son Güncelleme:

  ABD Kongresi'nin BM onayı olmadan Suriye'ye müdahaleyi onaylama gibi bir yetkisi olmadığını söyleyen Putin, aksi takdirde bunun "saldırı eylemi" olacağını söyledi. Putin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'yi de askeri harekat için onay alabilmek uğruna El Kaide'nin Suriye'deki çatışmadaki rolü konusunda Kongre'ye yalan söylemekle suçladı.

  Associated Press haber ajansına ve Rusya'nın devlet televizyonu Kanal 1'e daha önce yaptığı açıklamalarda da Putin, Moskova'nın Suriye'ye bazı S-300 füze savunma sistemi parçaları sağladığını ancak sonraki sevkiyatları durdurduğunu söyledi. Putin, Batılı ülkeler BM Güvenlik Konseyi'nin desteği olmadan Suriye'ye saldırmaya kalkarsa, Rusya'nın güçlü füze sistemleri satabileceğini de belirtti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'yı Suriye'de tek taraflı bir eyleme geçilmemesi konusunda uyardı, ancak Şam'ın kendi halkı üzerinde zehirli gaz kullandığının kanıtlanması halinde Rusya'nın cezalandırıcı askeri operasyonlara izin verecek bir Birleşmiş Milletler kararını da "göz ardı etmediğini" söyledi.

  Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın muhalifler karşısında güç kazandığı bir dönemde kimyasal silah kullanmasının "gülünç" olduğunu ifade eden Putin, "Bize sorarsanız düzenli silahlı kuvvetlerin sözde isyancıları çevreleyip sonlarını getirdiği bir dönemde, kullanımı yasak olan ve kullanıldığı takdirde güç kullanımı dahil yaptırımlara maruz kalmalarına neden olacak kimyasal silahları kullanmasının kesinlikle gülünç olduğunu düşünüyoruz" dedi.

  "Eğer kimyasal silahların kullanıldığına, özellikle de düzenli ordu tarafından kullanıldığına dair veriler varsa bu kanıtın BM Güvenlik Konseyi'ne sunulması gerekiyor. Kanıtların ikna edici olması gerekiyor. Bazı özel servislerin oradan uradan duyup da edindikleri bilgi üzerine kurulu olmamalı" diyen Putin, Bush yönetiminin 2003'te Irak Savaşı öncesi gündeme getirdiği kitle imha silahı iddialarını hatırlattı.

  OBAMA'YA SICAK MESAJLAR
  St. Petersburg'da yarın başlayacak G20 zirvesi için Rusya'ya gidecek olan ABD Başkanı Barack Obama'nın Moskova'da yapacakları birebir görüşmeyi iptal etmesinden üzüntü duyduğunu da söyleyen Putin, "Başkan Obama, Amerikan halkı tarafından Rusya'nın hoşuna gitsin diye seçilmedi. Bu fakir kulunuz da Rusya halkı tarafından birilerinin gözüne hoş görünsün diye seçilmedi" diye konuştu.

  Putin, "Bazı konular üzerinde çalışıyoruz, tartışıyoruz. İnsanız. Bazen birimizin canı sıkılabiliyor. Bir kez daha karşılıklı küresel çıkarların sorunlarımıza ortak bir çözüm arayışımızın temelini oluşturduğunu ifade etmek isterim" dedi. Son dönemde iki ülkenin arası Snowden olayı, Suriye, eşcinsellere yönelik ayrımcılıklar gibi meselelerle açılmışken, Putin'in bu kadar ılımlı açıklamalar yapması şaşırttı.

  "ÇAYKOVSKİ DE EŞCİNSELDİ DİYORLAR, NE OLMUŞ?"
  Şubat 2014'te Soçi'de yapılacak Kış Olimpiyatları öncesinde büyük tartışma yaratan konuya değinerek Rusya'nın eşcinsellere ayrımcılık içeren politikaları olduğu eleştirilerini de reddeden Putin, "Sizi temin ederim ki ben bu insanlarla birlikte çalışıyorum. Bazen onlara devlet ödülleri ya da çeşitli alanlardaki başarıları için madalyalar veriyorum. Kesinlikle normal ilişkilerimiz var, burada sıradışı bir durum görmüyorum. Piyotr İlyiç Çaykovski'nin eşcinsel olduğunu söylüyorlar. Gerçeği söylemek gerekirse kendisini sevme nedenimiz bu değil ama harika bir müzisyendi ve hepimiz onun bestelerini seviyoruz. Ne olmuş yani?" diye konuştu.

  Etiketler: Suriye müdahale
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı