Gündem Haberleri

  Putin'den Batı'ya Suriye uyarısı

  AA
  06.09.2012 - 16:02 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Batı'nın izlediği Suriye politikasının, ileride bu ülkelere zarar verebileceğini belirtti.

  "Russia Today" televizyonuna mülakat veren Putin, iç ve dış politikayla ilgili birçok konuda açıklamalarda bulundu.

  Putin, Suriye krizinde gelinen noktayla ilgili Batı'yı uyararak, "İzlediğiniz tehlikeli politika size geri dönerek zarar verebilir" dedi.

  Suriye'de bir değişime ihtiyaç olduğunu ancak bunun için kan dökülmesinin şart olmadığını belirten Putin, bazılarının Suriye'de istedikleri hedefe ulaşmak için El Kaide ve diğer radikal unsurları kullanmak istediğini, ancak bu düşüncenin kısa vadeli ve sonuçları açısından endişe vericiği olduğunu açıkladı.

  Putin, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in devrilmesi için radikal unsurlara yapıldığı iddia edilen maddi destek ile 1979'da SSCB'nin Afganistan'ı işgali sonrasında ABD'nin Afgan isyancılara yaptığı desteği mukayese etti:

  "Bazıları bir şeye ulaşmayı çok istediği zaman, o amaç için her şeyi mübah görür ancak sonuçlarını düşünmez. Şu an Rusya'nın ortağı olanlar, geçmişte Afganistan'daki isyancılara destek vererek El Kaide'nin yükselmesine neden oldular. Ancak bu politika, daha sonra ABD'ye geri tepti. ABD ve müttefikleri Afganistan'a girdi, ancak şu an hepsi nasıl çıkacaklarını düşünüyorlar."

  Batı tarafından BM'deki Suriye konulu karar tasarılarını veto etmesi nedeniyle Rusya'ya yöneltilen eleştirilerin kabul edilemeyeceğini söyleyen Putin, Libya'da hala devam eden çatışmalara dikkati çekti. Putin, Suriye krizi konusunda yapılması gereken ilk şeyin, savaş alanına silah sevkıyatının durdurulması olduğunu belirtti.

  Putin, Suriye'de savaştıkları belirtilen radikal unsurlar konusunda ise, "Guantanamo'daki tutukluları serbest bırakıp, savaşması için Suriye'ye gönderin, hiçbir fark yok" ifadelerini kullandı.

  FÜZE KALKANI KONUSUNDA OBAMA SAMİMİ
  Rusya ile ABD arasında gerilime neden olan füze kalkanı projesine değinen Putin, ABD Başkanı Barack Obama'nın samimi birisi olduğuna inandığını söyledi.
  "Obama samimi olarak füze savunma sisteminde çözüm arıyor. Peki ABD askeri lobisi buna izin verecek mi?" değerlendirmesinde bulunan Putin, bu konudaki tereddütlerini dile getirdi.

  Putin, ABD ve Rusya'nın füze savunma sistemini birlikte kontrol etmesi gerektiğini vurgularken, ABD'nin bu alanda işbirliğine hazır olduğundan emin olmadığını dile getirdi.

  Putin, "Eğer ABD bu politikasına devam ederse, Rusya da kendini nasıl savunacağını düşünmek zorunda. Bir yıllık ya da on yıllık bir şeyden bahsetmiyoruz. Bu çok uzun vadeli bir proje" ifadelerini kullandı.

  PUSSY RIOT TARTIŞMASI
  Geçen ay "Pussy Riot" müzik grubu üyelerine verilen ikişer yıllık hapis cezasını ve bu konuyla ilgili tepkileri değerlendiren Putin, dava ile ilgili ayrıntıları bildiğini ancak süreçten uzak durmak için elinden geleni yaptığını vurguladı. Grup üyelerinin kilisede yaptıkları eylemin, dini gelenekleri tahrip edici olduğunu düşündüğünü söyleyen Putin, "Bana göre devlet, inananların duygularını korumak zorunda" dedi.

  YENİ EKONOMİK KRİZE HAZIRIZ
  Putin, Rusya'nın dünyada meydana gelebilecek muhtemel bir ekonomik krize hazır olduğunu söyledi.

  İlk kriz dalgasından gerekli tecrübeyi edindiklerini dile getiren Putin, "Nasıl hareket edeceğimizi daha iyi biliyoruz. Yüzde 4-5'lik ekonomik büyüme Rusya'nın ekonomik durgunluk yaşamasını engelleyecektir" dedi.

  YOLSUZLUKLA MÜCADELE
  Rusya'nın yolsuzluk ve rüşvetle mücadele konusunda yoğun çaba harcığını söyleyen Putin, bu konuda ahlaki değerlerin savunulmasının ve bu değerlere önem verilmesinin kilit rol oynadığına dikkati çekti.

  Putin son olarak, yaptığı şeylerin dünyada nasıl yankılandığını bildiğini, ancak sadece Rusya ve Ruslar için doğru olduğunu düşündüğü şeyleri yaptığını vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı