Putin, şirketlerden ’veto’ hissesi alıp ’oligark’ları bitirecek

Hürriyet Haber
19.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Rusya Başbakanı Viladimir Putin’in küresel finans krizi sayesinde ’oligark’ sistemini tamamen ortadan kaldıracak önemli bir fırsata kavuştuğu belirtildi. İktidara geldiği 2000 yılında Rus oligarklara karşı haçlı seferi başlatan Putin’in kriz ortamında başladığı işi bitirebileceği kaydedildi. Nakit sıkıntısı çeken oligarkların şirketlerine 50 milyar dolarlık kaynak aktarmaya hazırlanan Başbakan Putin ve Devlet Başkanı Dmitry Medvedev, devletin bu şirketlerin yönetiminde söz sahibi olmasını şart koştu.

Veto hakkı olacak

ABD merkezli ’bloomberg.com’ adlı internet sitesinde yer alan bir haberde, kriz nedeniyle nakit sıkıntısı yaşayan Rus milyarderlerin geleceğinin, iktidara geldikten sonra 2 yıl içinde oligarklardan ikisini sürgüne gönderen, birini de yolsuzluk suçlamasıyla hapse attıran Putin’in elinde olduğu belirtildi. Rusya’nın zor durumdaki şirketlere 50 milyar dolar kredi vereceği hatırlatılan habere göre, devletin dolayısıyla da Putin’in bu şirketlerin alacakları bütün finansal ve yatırım kararlarında veto hakkına sahip olacak.

En zengin 9’uncu kişi

Küresel kriz, Rusya’nın en zengin işadamı ve demir çelik kralı Oleg Deripaska’yı bile vurdu. Forbes dergisinin listesini göre, 28 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 9’uncu kişisi olan Deripaska da şirketlerinin yönetiminde devletin söz sahibi olmasın kabul etti. Forbes dergisinin geçtiğimiz nisan ayında yayınladığı ’Rusya’nın en zengin 100 kişisi’nin servetlerinin toplamı ülke ekonomisinin üçte birine eşit durumda olması dikkat çekiyor. Bloomberg’in hesaplarına göre, kürsel finans krizi, Rusya’nın en zengin 25 kişisinin servetleri toplamında yüzde 62 oranında azalarak 230 milyar dolarlık bir kayba neden oldu.

Bloomberg’in haberine göre, Rusya’nın 50 milyar dolarlık kurtarma operasyonu sonrasında devletin en büyük oligark konumuna geleceği kaydedildi. Moskova’daki UralSib Financial Corp.’un Baş Ekonomisti Chris Weafer, devletin 50 milyar dolarla ülkenin en önemli sektörlerinde faaliyet gösteren en büyük şirketleri kontrolü altına alacağını belirterek, "2008 yılında tek ve gerçek oligark devletin kendisi oldu" yorumunu yapıyor. ’Oligark’ teriminin yaratıcı işadamı ve siyasetçi Boris Berezovsky’nin desteğiyle Putin 2000 yılında iktidara geldi. Görevine başladıktan birkaç ay sonra Putin, başta o dönemde ülkenin en zengin işadamı olan Mikhail Khodorkovsky olmak üzere Rus milyarderlere siyasetten uzak durdukları sürece servetlerinin garanti altında olacağını söyledi. Putin’in bu uyarısına karşı çıkan oligarklar savaşın başlamasına neden oldu. Putin’in ilk kurbanı da kendisini iktidara taşıyan Berezovsky oldu. Berezovsky, hapisten kurtulmak için İngiltere’ye kaçıp sürgün hayatı yaşarken, Rusya’nın en büyük petrol ihracatçı şirketi OAO Yukos Oil Co’nun sahibi Khodorkovsky ise vergi kaçırdığı gerekçesiyle tutuklandı.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı