Gündem Haberleri

  Putin, NATO'nun genişlemesini sorun olarak görüyor

  A.A.
  16.10.2007 - 20:50 | Son Güncelleme:

  Tahran'daki Hazar Denizi'ne kıyısı bulunan ülkeler devlet başkanları zirvesinden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Putin, bir soru üzerine “NATO'nun genişlemesini bir sorun olarak görüyor ve uluslararası terörizm tehlikesinin NATO gibi askeri bir oluşumun genişlemesiyle çözülemeyeceğine inanıyoruz” dedi.

  “NATO'nun genişlemesinden iyi bir sonuç çıkacağını sanmıyorum” diyen Putin, “Dünyanın bugün karşı karşıya bulunduğu, terörizm, uyuşturucu, savaşlar ve askeri müdahaleler gibi önemli sorunlar ve bunun yanında diğer sorunlar da NATO'nun genişlemesiyle çözülemez. Bu sorunlar sadece güven yaratmakla çözülür” diye konuştu.

  “TEK KUTUPLU DÜNYA'YA KARŞIYIM”

  “ABD'nin tek taraflı siyasetlerine karşı olduklarını” ifade eden Putin, “bir kaç kutuplu dünyadan yana olduklarını” belirtti ve “Kendim de bu düşünceden yanayım, tek kutuplu bir dünyaya karşıyım” ifadesini kullandı.

  Rusya Devlet Başkanı Putin, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Eğer ABD tek kutuplu bir dünya projesini uygulamaya geçirmek istiyorsa, bunda başarılı olamayacak. Çünkü dünyadaki hiçbir güç, dünyanın bugünkü sorunlarını tek başına çözemez. Hem siyasi hem de maddi açıdan bunu yapamaz. Irak ve Afganistan'ın bugünkü durumu da bu tek taraflı düşünceden kaynaklanıyor. Dünya sorunlarını, işbirliğinin geliştirilmesi, uluslararası kurumların özellikle de BM'nin koordinasyonu ve uluslarası kurallara saygılı olmakla çözebiliriz.”

  “YABANCI GÜÇLER AFGANİSTAN'DAN ÇIKSIN”

  Rusya ve İran'ın Afganistan'ın durumuna ilgi gösterdiğini ifade eden Putin, “ Biz Afganistan'dan yabancı güçlerin çıkmasını ve Afgan halkının barış ve huzur içerisinde yaşamasını istiyoruz” dedi.

  Vladimir Putin, Afgan halkının ülkeleri hakkındaki kararı kendilerinin vermesi gerektiğini de belirtti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı