Gündem Haberleri

  Putin, Hamas liderlerini Moskova'ya davet etti

  A.A.
  09.02.2006 - 17:42 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ortadoğu'da barışı sağlamaya yönelik sürece destek vermek amacıyla Filistin'de genel seçimleri kazanan Hamas'ın liderlerini Moskova'ya davet edeceğini açıkladı.

  Putin'in, iki günlük İspanya ziyaretinin son gününde Başbakan Jose Luis Rodriguez Zapatero ile yaptığı 2 saatlik görüşmeden sonra ortak basın toplantısı düzenlendi. İki lider arasındaki görüşmelerde Ortadoğu konusunun da ele alındığı ve Putin'in, Hamas liderlerini Moskova'ya davet edeceğini söylediği belirtildi.

  Zapatero ve Putin, ayrıca İslam dünyasını rahatsız eden karikatürlerin yayımlanmasıyla ilgili olaylarla ilgili olarak da ”herkese azami saygı çerçevesinde” ifade özgürlüğünü savundu.  Rusya Devlet Başkanı ayrıca Medeniyetler İttifakı projesine destek verdiklerini yineleyerek, bu ittifakın eşbaşkanlığını yapan Zapatero ve Erdoğan'ın İnternational Herald Tribune gazetesinde yayımlanan ”sükunet çağrısının” yapıldığı ortak metni de desteklediğini söyledi.
  Zapatero da konuşmasında, İslam ülkelerinde çıkan olayların ve şiddetin “kesinlikle tolerans gösterilemez ve çok endişe verici” olduğunu belirterek bunları kınadı. Zapatero, karikatürlerle ilgili tartışmanın ifade özgürlüğü değil, “duyarlılık ve saygı” konusu olduğunu ifade etti.

  Putin'in ziyareti çerçevesinde ekonomi, tarım, ticaret, uzay bilimi alanlarında işbirliğini artırmayı öngören 8 anlaşma imzalandı. Putin, bugün Madrid'ten ayrılacak.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı