Dünya Haberleri

  Putin: Hamas’ın zaferi ABD’ye ağır darbedir

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  01.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün düzenlediği yıllık basın toplantısında, Moskova’nın ABD’den daha dengeli bir uluslararası politika izlediğini ima ederek, Filistin seçimlerinde Hamas’ın sandıktan zaferle çıkışını örnek gösterdi.

  Putin şöyle konuştu: "Hamas’ın zaferi ABD politikasına indirilmiş ağır bir darbedir. Çözümler ancak birlikte çalışarak bulunabilir. Rusya, Hamas’ı hiçbir zaman terör örgütü olarak görmemiştir. İktidarda olmayan siyasi güç her zaman aşırı ifadeler kullanır. İktidara gelince değişir. Hamas’ın İsrail’in varlığını kabul etmesini ve dünya topluluğu ile yapıcı diyalog başlatmasını bekliyoruz. ABD’nin Filistin’e mali yardımı kesme düşüncesi ise son derece yanlış."

  Putin ayrıca şu mesajları verdi:

  TOK KEDİLER KULÜBÜ

  Rusya’nın G-8 başkanlığı döneminde zenginler kulübü "tok kediler" kulübü olmayacak. Dünya enerji güvenliği ve kuş gribiyle mücadele öncelikli gündem maddeleri olacak.

  GAZ PARASI BEKLİYORUZ

  Ukrayna’ya teşekkür ediyorum. En azından sonunda gazı limitlerin üzerinde çektiklerini kabul ettiler. Böylece hortumlanan gazın miktarı ortaya çıktı. Batı’ya gönderilen gazdan günlük 70 milyon m3 yasadışı çekim yapıyorlar. Aldıkları gazın parasını en yakın zamanda ödemelerini bekliyoruz.

  KKTC’YE ÖVGÜ

  KKTC’nin çözüm çabası "açık ve takdire şayan." Kıbrıs politikamız değişmiyor. Daha dengeli hal alıyor. Bizim vatandaş Türkiye veya KKTC’yi vize kolaylığı nedeniyle seçiyor. Sınırda birkaç dolar ödeyerek minimum formaliteyle tatili tercih diyor. Rum yönetimi de benzer uygulama yapsın bizim vatandaş yine size de gitmeye başlar.

  İRAN KRİZİNE BAKIŞ

  Rusya elbette nükleer silaha sahip yeni ülkeler türemesini istemiyor. Ancak değişik ülkelerin atom enerjisini barışçıl amaçlı kullanma hakkına sahip olmaları gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için kendi topraklarımızda da gerekirse uranyum zenginleştirecek tesisler kurmayı düşünebiliriz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı