Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Putin’den ikinci Mavi Akım önerisi

PARİAH sözlük anlamına göre, sokak köpeği demek. Diplomaside kullanılan Pariah Cumhuriyeti ise, daha farklı bir yaklaşım içeriyor. Tek ürün, tek silah anlamında. Senin tek bir ürünün var, sıkışınca onu silah olarak kullanıyorsun, demek. Muz Cumhuriyeti gibi, küçültücü bir deyim.

AB ülkeleri doğalgazı kesen Rusya’ya tam Pariah Cumhuriyeti etiketini yapıştırmak üzere iken, Moskova erken davranıyor ve doğalgaz vanalarını açıyor.

Rusya-Ukrayna doğalgaz savaşı Türkiye’yi harekete geçiriyor. Ayrıca, Mavi Akım’ın açılış töreninde Samsun’da yapılan Erdoğan-Putin görüşmesine dönük bilgiler açıklık kazanıyor.

PARALEL HAT

Ruslar Ukrayna’dan baştan beri rahatsız. Ukrayna üzerinden geçen tek bir hatla yetinmek istemiyorlar. Başka seçenek arıyorlar.

Putin, Samsun’da bu seçeneği dile getiriyor:

"Mavi Akım hattına paralel, ikinci bir doğalgaz hattı daha yapalım."

Bu beklenmedik öneriyi, Başbakan Erdoğan enerji uzmanlarına havale ediyor. Henüz herhangi bir karar yok. Şu anda inceleme aşamasında. Ama, Ankara bu projeye uzak görünmüyor.

Anılan projeyi AB de destekliyor. Bu konular görüşüldüğünde, Ukrayna sorunu henüz yok. Ama, şimdi güncellik kazanıyor.

Bunun dışında, yine Putin’den gelen bir başka öneri var ki, Ankara buna uzak bakıyor. Putin:

"Bizim petrolü Boğazlar’dan taşımaya devam edelim."

Oysa, Boğazlardan tanker geçişi pek çok risk taşıyor. Son on yılda Boğazlardan geçen tanker sayısı dört binden on bine çıkıyor.

Bu tehlikeli durumu ortadan kaldırmak üzere, Ankara karşı öneri götürüyor:

"Doğalgaz gibi, petrolü de Karadeniz altından Samsun’a, oradan Ceyhan’a taşıyalım."

Bir süredir bu konular Ankara-Moskova arasında yoğun biçimde görüşülüyor.

Bu arada, hem Rus, hem Ukrayna Büyükelçiliği, önceki gün Ankara’da bizim Dışişleri’ne kendi tezlerini anlatıyor. Ruslar, "onlar bizden doğalgaz çalıyor" derken, Ukraynalılar "çekiyoruz, ama parasını ödeyeceğiz" itirafında bulunuyor.

Enerji şu anda dünyada ve Türkiye’de her yönüyle ön planda.

25 yılda 500 santral

MERKEZ Hazine Müsteşarlığı. Başta Enerji Bakanlığı ile DSİ olmak üzere, çeşitli kamu kurumlarının katılımıyla yoğun enerji toplantıları birbirini izliyor. Hedef şu:

Akarsuların hepsi üzerinde, suyun miktarına ve debisine göre, baraj yapmak, santral kurmak.

Türkiye akarsu kaynakları açısından zengin.

Türkiye hızla kentleşiyor. Kendine göre sanayileşiyor. Daha fazla enerjiye ihtiyacı var. Ayrıca, son Ukrayna örneğinde olduğu gibi, kendi iradesi dışında enerji sorunlarıyla karşılaşıyor.

Akarsu kaynaklarına ağırlık veren genel projeye göre, önümüzdeki 25 yıl içinde irili ufaklı tam 500 santral kurulması öngörülüyor. Bazıları küçük beş, on megavatlık, bazıları büyük ölçeklerde.

Aslında bu plan yeni değil, pek eski de değil.

Yeni olan, bu projeyi hayata geçirmek üzere Hazine Müsteşarlığı’nda yoğun toplantılar yapılması. Önceki gün, dün, bugün, yarın.

Bu toplantılarda özellikle dört büyük barajın finansmanı tartışılıyor. Çoruh üzerinde Deriner, Yusufeli barajları ile Dicle üzerinde Ilısu, Cizre barajları.

Ilısu’daki sorun, Hasankeyf. Bu tarihi kalıntıları ve yerleşme yerini kurtarmak amacıyla, 25 milyon Euro tutarında bir fon var.

İncilerin kardeşliği

TÜRKİYE’nin incisi İstanbul. İstanbul’un incisi Boğaz. Boğaz’ın incilerinden biri Beykoz.

Almanya’nın incisi Kuzey Ren Vestfalya. Bu eyaletin incisi Müllheim an der Ruhr kenti. Birkaç gün önce, Beykoz ile Müllheim kardeş oluyor. Son yıllarda zaman zaman gözlenen bir kardeşlik.

İncilerin kardeşliği tamam. Asıl olan, uygarlıkta kardeşlik. Bizdeki incinin Almanya’daki inciye uygarlık kardeşliğinde de yetişmesi gerek. Beykoz açısından bu kardeşlik o zaman anlamlı.
X