Dünya Haberleri

DÜNYA

  Putin’den Demirel’e Kafkasya cevabı

  Hürriyet Haber
  29 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 29 Şubat 2000 - 00:01

  RUSYA liderliğinin Boris Yeltsin'den, Vladimir Putin'e geçmesinin ardından Ankara ile Moskova arasındaki ilk yüksek seviyeli temas bugün Rusya Başbakan Yardımcısı İlya Klebanov'un Türkiye ziyareti ile gerçekleşiyor. Çantası bir çok konu dosyası ile dolu olan Klebanov, başbakanlık görevini de yürüten Putin'in bir numaralı yardımcısı.

  Ziyaret iki ülkenin birbirini yeniden tanıma ve anlama teması olarak adlandırılıyor. Dün akşam Ankara'ya gelen Klebanov, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Bülent Ecevit ve Genelkurmay Başkanı Sabahattin Çakmakoğlu tarafından kabul edilecek

  KAFKAS PAKTI

  Klebanov'un Ankara'da ele alacağı en önemli konu, 15 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in Gürcistan ziyareti sırasında ortaya attığı ‘Kafkasya istikrar paktı’ olacak. Demirel 18 Ocak'ta Vladimir Putin'e bu konuda bir mektup yazmış ve Rusya'nın da istikrar paktına katılmasını teklif etmişti.

  Klebanov'un Ankara temaslarında ikinci önemli konu da ekonomik ve askeri alanda Türkiye ve Rusya arasındaki işbirliği olacak. Ekonomik paket içinde Rusya ve Türkiye arasında inşaatına başlanan ‘Mavi Akım’ doğal gaz boru hattı projesi bulunuyor. Askeri işbirliği alanında ise, terörle mücadeleden helikopter ihalesine varıncaya kadar bir dizi konu bulunuyor. Putin'in mektubunda, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin açtığı ve 6 Mart'ta sonuçlanacak olan 4 milyar dolarlık atak helikopteri ihalesiyle ilgili bir mesaj da olduğu öğrenildi. Putin'in mesajında, ihalede Rusya'nın İsrail IAI firması ile ortak yaptığı ve ‘‘Erdoğan’’ olarak adlandırılan KA-50-2 helikopteri için Demirel'den destek istediği belirtildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı