Dünya Haberleri

  Putin’den Demirel’e Kafkas mektubu

  Hürriyet Haber
  24.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  CUMHUR BAŞKANI Süleyman Demirel'in Kafkasya İstikrar Paktı önerisine, Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'tan sonra, bölgenin en önemli ülkesi Rusya'dan da cevap geliyor. Rusya lideri Vladimir Putin'in 28 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Demirel'e bir mesaj göndererek, ‘Rusya’nın çıkarlarını tehlikeye sokmadığı takdirde projeye olumlu bakarız' cevabı vereceği öğrenildi.

  Rusya Devlet Başkan Vekili Vladimir Putin'in, Kafkasya İstikrar Paktı'na olumlu bakılabileceğine dair mesajını içeren mektup, iki günlük resmi bir ziyaret için 28 Şubat'ta Ankara'ya gelecek olan Rusya Başbakan Yardımcısı İlya Klebanov tarafından bizzat Demirel'e verilecek.

  Demirel geçen ay Tiflis'e yaptığı ziyarette ortaya attığı Kafkasya İstikrar Paktı'nı hayata geçirmek üzere uluslararası politikada söz sahibi 12 yabancı devlet adamına mektup göndermişti.

  Mektup gönderilenler arasında Putin ve Ermenistan Devlet Başkanı Robert Koçaryan da yer almıştı. Demirel'in bu önerisine ilk destek Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'tan gelmişti.

  Putin'in mektubunda Kafkasya dışında, iki ülke arasında savunma ile terörizme karşı işbirliği konularına yönelik mesajlar da yer alacak. Putin'in, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin açtığı helikopter ihalesinde Rus-İsrail ortak yapımı olan ve ‘‘Erdoğan’’ olarak adlandırılan helikopter için Demirel'den destek isteyeceği de öğrenildi.

  Demirel tarafından kabul edilecek olan Başbakan Yardımcısı Klebanov'un Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile de görüşmesi bekleniyor. Klebanov'un Başbakan Bülent Ecevit ile görüşüp görüşmeyeceği ise Ecevit'in Arnavutluk'a yapacağı ziyaret nedeniyle henüz kesinleşmedi.

  Uğur ERGAN

  İnsan Hakları Örgütü ( Şubat günü Grozni’de Ruslar’ın sivilleri meydana toplayıp kurşuna dizdiğini, çoğu kadın ve çocuk 52 kişinin öldüğünü duyurdu. Dünyada Rus zalimliğine tepkiler hızla artarken, oğlunun resmine sarılıp dua eden bu kadın gibi, Ruslar da bu acı ve anlamsız savaşa isyan ediyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı