Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Pusulayı arıyor

HER teknik adam, sezon başlarında iskeleti kurmak için arayışa girer. "Pusula"sını ona göre ayarlar. Kalli, adamlara rağbet var mı yok mu diye, ilk maçta Orkun dışında yenileri oynatmayarak böyle bir ekiple sahaya çıktı. Kalli’nin düşüncesinde kendi oyun kanadında şu futbolcuları aradı...

1- Taktiksel bilgiye açık

2- Rekabetçi

3- Yaratıcı

4- Etkili

5- Futbolcunun rolünü algılaması.
..

Yeni oyun düzeninde kimlerle yola çıkacağını görmek için önce eskileri tanıdı. Bu oyuncular hızı arttırıyor mu, saha alanlarını daraltıyor mu, oyunu açıyor mu, bunları görmek istedi. Dünkü oyuna baktığımda sahada bunlar var mıydı diye kendi kendime sordum? Zaman zaman bahsettiklerimin bir kısmı sahnelendi. Özellikle Hakan Şükür’e hayret ettim. Hem gerilerden top çaldı, hem hücum bölgesinde şut atma düşüncesini geliştirmişti. Arda sol kanatta, fazla topla oynadığı için Feldkamp onu ikinci yarıda kenara aldı. Okan, hücumda fazlalaşmayı tamamladı. Ayhan Akman’ı serbest oynatıp, Necati ve Hakan’ın arkasına destek olmasını sağladı.

Yollarını çizecekler

Necati’
de henüz bir değişiklik yok. Geçen yılki formsuzluğu devam ediyor. Sabri hücumlarda iyiydi ancak savunmada arkasına adam kaçırıp durdu. Ama hücumda daha etkiliydi. Attığı gol de nefisti, vuruşu da güzeldi. O vuruşta, top da nereye gitmesini iyi biliyordu.

Şimdi Kalli bu maç sonrasına kendi oto-kontrolünü yapacak. Benim oyun felsefeme bu kadrodan kimler olur diye yarışmalara girecek. Yarışmalarda kimler bana faydalı deyip, elemelerden sonra katılacakları belirleyecektir. Rakip 10 kişi kalmasına rağmen, Galatasaray’ı tam anlamıyla oyuna hükmedemedi gibi gördüm. Bu daha başlangıştır. Bu kadro içinde kazananalar da kaybedenler kendi yollarını çizeceklerdir...
X