Dünya Haberleri

  Pulitzer ödüllü ‘Hayata son bakış’

  Hürriyet Haber
  16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Afrika'daki bitmez tükenmez kabile savaşları Amerikalı gazeteci Martha Rial'a medyanın en saygın ödülleri arasında yer alan Pulitzer ödülü kazandırdı. Bu yıl Ruanda ile Burundi arasında meydana gelen çatışmalar sırasında silahlı çetelerin zulmünden korkan Kibondo Hastanesi doktorları çaresizlik içinde kaçtılar. Ancak savaşın en büyük bedelini bu küçük çocuk ödedi. Yakalandığı kansızlık hastalığını tedavi ettirmek için hastaneye yatan zavallı yavru ilaçsız ve doktorsuz kaldığı için her saat ölüme yaklaştı.

  Pittsburgh Post gazetesinden Martha Rial'ın çektiği bu fotoğrafla haber fotoğrafı dalında ödül kazandığı Pulitzer ödülleri 1818'den beri dağıtılıyor ve ABD'de gazetecilik, edebiyat ve müzik dallarında büyük hizmetlerde bulunanlarla, üstün başarı gösterenlere veriliyor. Gazeteci Joseph Pulitzer'in başlattığı ve gelenek haline gelen ödüller her yıl New York'ta yapılan bir törenle sahiplerine veriliyor. Ödüle hak kazananları ise Columbia Üniversitesi mütevelli heyeti belirliyor. Gazetecilik ödülü kazananlara altın madalya, öteki dalların şampiyorlarına da 5'er bin dolar veriliyor.

  Önceki gün açıklanan ödüllerden en iyi uluslararası haber ödülünü The New York Times gazetesi alırken, en seçkin başyazı ödülünü de The Riverdale Press'ten Bernard L. Stein kazandı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı