Ege Haberleri

EGE

  Pulcuoğlu ABD'de

  Hürriyet Haber
  01 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 01 Şubat 2000 - 00:01

  Bankalara borçlarını ödeyemez hale gelip, havlu atan tekstil devi Safir Grubu’nun sahibi Cengiz Pulcuoğlu'nun yurtdışında olduğu öne sürüldü.

  Vakıfbank'ın, 31 milyon dolar alacağı nedeniyle birinci dereceden ipotekle el koyduğu Safir Tekstil'e 12 milyon dolar değer biçilirken, alacaklı firmalardan Dem-Ta Tarım, Manisa 1. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde iflas davası açtı.

  Duruşma 2 Şubat'ta

  MANİSA OSB'deki süper entegre tesisleriyle yakın geçmişin tekstil devi olan Safir'in sahibi Cengiz Pulcuoğlu ile yöneticiler iflas davasında duruşmaya gelmeyince, mahkeme ilanla çağrı yaptı. 7 Şubat 2000'deki duruşmaya gelmemeleri halinde gıyabında karar verileceğini duyurdu.

  Tekstil kotası var

  PULCUOĞLU'nun da ünlü kaçaklar Halil Bezmen ve Engin Civan gibi Amerika'da olduğu iddia edildi. Pulcuoğlu'nun, yüksek tekstil kotasına sahip olması nedeniyle ABD ile ilişkisi olduğu yorumları yapılırken, aileye yakın çevreler işadamının İstanbul'da saklandığını öne sürdü.

  Pulcuoğlu’nu ABD kotası kurtaramadı

  MANİSA'da Safir Tekstil, Galateks, Safir Pazarlama, Pulsa Dış Ticaret ve Pulmak Makina Ticaret şirketlerinin sahibi Cengiz Pulcuoğlu, Türkiye'den ABD'ye ihraç edilen tekstil ürünleri için en yüksek kotayı elinde bulundurmasına rağmen, üç yıl önce patlayan Uzakdoğu kriziyle başedemedi. Sekiz ay önce tüm işçiler çıkarıldı. Fabrikaya 12 milyon dolar değer biçilirken, borçların yaklaşık üçte birini karşılayacağına dikkat çekildi. İpotek kararının konulduğu günden bu yana ortalıkta görünmeyen Cengiz Pulcuoğlu'nun, eşinin bir zamanlar doğumunu ABD'de yaptığı, yüksek tekstil kotasına sahip olduğu, iyi ilişkiler içinde bulunduğu ABD'de kaçak hayatı yaşama olasılığının yüksek olduğu öne sürüldü. Yakınları, tüm malları hacizli olan Cengiz Pulcuoğlu'nun, fabrikanın elinden alınmasıyla borçlarını ödemesinin daha da zorlaştığını öne sürdü. Pulcuoğlu'nun en büyük üzüntüsünün, bir zamanlar yanından ayrılmayan dostlarının artık kendisini aramaması olduğu öğrenildi.

  Tekstil deviydi

  MANİSA Organize Sanayi Bölgesi'nde, 1972 yılında faaliyete geçen Safir Tekstil Fabrikası entegre bir kuruluş. Bir taraftan hammadde olarak giren pamuk, diğer taraftan penye kumaş ve giysi olarak çıkıyor. Yakın zamana kadar bölgenin en ünlü tekstil kuruluşu olan Safir'in sahibi ve yöneticileri, şimdi mahkeme kararıyla aranıyor. Üç yıl önce mali krize giren, sekiz ay önce kapanan Safir Tekstil'e, 31 milyon dolarlık kredi borcu nedeniyle Vakıfbank tarafından ipotek koyulmasının ardından, alacaklı firmalar ve işçiler arka arkaya davalar açmaya başladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı