PTT'den Postbank doğuyor

Hürriyet Haber
03 Temmuz 2001 - 00:00Son Güncelleme : 03 Temmuz 2001 - 00:01


Süleyman DEMİRKAN / ANKARA

PTT Genel Müdürü Dursun Dağaşan, Emlakbank'ın kapanmasının, Ziraat Bankası'nın küçülmesinin Anadolu'da yaratacağı boşluğu Postbank'la doldurmaya talip olduklarını açıkladı. Dağaşan, ‘‘Postbank'ı kurmamız yeni bir kamu bankası anlamına gelmez. Özel sektörle işbirliği yaparız’’ dedi.

PTT Genel Müdürü Dursun Dağaşan, kamu-özel sektör işbirliğiyle ‘Postbank’ adıyla yeni bir bankacılık türü kuracaklarını ve başta Ziraat olmak üzere kamu bankalarının kapattığı şubelerinin yerini alacaklarını bildirdi. Dağaşan, ‘‘PTT olarak, kırsal yörelerdeki tüm bankacılık hizmetlerine talibiz’’ dedi.

Dağaşan, önceki gün Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ile birlikte Çorum'un Sungurlu ilçesinde bankacılık hizmetlerini yapmak üzere devreye sokulan Otomasyon Merkezi'nin açılışının ardından görüşlerini açıkladı.

Kapatılan kamu bankaları yanında, yurdu bir ağ gibi ören ve özellikle kırsal yörelerde etkin olan Ziraat Bankası'nın şube ve personel sayısını azaltmakta olduğunu anımsattı. Bundan ötürü doğan hizmet boşluğunu PTT'nin Otomasyon Merkezleri ile dolduracağını anlatan Dağaşan, şöyle konuştu:

BOŞLUĞU POSTBANK DOLDURACAK

‘‘Boşluk doldurulmazsa, toplum hizmetten yoksun kalacak, ek sıkıntılar yaşayacak. Göreve gelince, ‘kamu-özel sektör işbirliğiyle bir banka kuracağız' demiştik. Otomasyon merkezleri dahil, bu çalışmaların hepsi Postbank'a adım adım yaklaşmadır. Ziraat Bankası'nı küçültüp kırsal kesimden çekiyorsunuz. Sungurlu'da Emlak Bankası hesaplarını tasfiye ediyor, kapanıyor. Özel bankalar da çekiliyorlar. Bunların yerine hizmeti kim verecek? Gerekli hizmeti verecek bir organizasyon lazım. Biz, bu organizasyona talibiz, başkalarının kapattığını biz açmaya çalışıyoruz.’’

Postbank’ın, ‘yeni bir kamu bankası’ anlamına gelmediğini belirten Dağaşan, ‘‘Piyasaya açıldığımız zaman anonim şirket biçiminde kurulacak bir Postbank için birçok özel finans kurumu talepte bulunuyor. Mevcut yapıyı teçhizatlandırıyoruz. Bu yatırımları sürdüreceğiz. Buna itiraz ediyorlarsa, o zaman gelsinler yeni bir organizasyon kursunlar. Çünkü bu hizmetlerin vatandaşa verilmesi lazım’’ diye konuştu.

HÜKÜMET ONAY VERMELİ

Dağaşan, Postbank'ın yasal statüye kavuşturulması ve bu isimle hizmet verebilmesi için, Yüksek Planlama Kurulu (YPK) ile hükümetin ekonomi ile ilgili bir kanadının, PTT-Özel Sektör işbirliğiyle sunulacak projeyi onaylamasının zorunlu olduğunu vurguladı. Dağaşan, ‘‘Bu konuda bir de yasa çıkarmak gerekir’’ diye ekledi. ‘‘Ziraat Bankası çekiliyor diye kimse üzülmesin. Bu boşluğu dolduracağız’’ diyen Genel Müdür, Bu konuyu ilgili kurum yetkililerine ilettiğini kaydetti.

Dağaşan'ın istediği Postbank'ın kurulabilmesi için Hazine ve BDDK'dan sorumlu Devlet Bakanı Kemal Derviş'in onayının şart olduğu belirtiliyor.

YPK ve Hükümet'in izin vermesi halinde Postbank için yeni personel alınıp alınmayacağı sorusuna Dağaşan, ‘‘Şu anda personel almaktan değil, önce iş ve istihdam alanı yaratmaktan söz ediyorum. Üç yıl bana izin versinler, bu sürede 200 bin adam istihdam ederim. Yatırımları durdurarak krizi ortadan kaldıramazsınız’’ karşılığını verdi.

Avusturalya modeli

PTT Genel Müdürü Dursun Dağaşan, PTT bankacılık faaliyetleri için, Avusturalya Posta İdaresi'ni bir model olarak aldıklarını belirterek, şöyle devam etti: ‘‘Bu idarenin etrafında 38 banka var. Teknolojim, birikimim, param var. PTT üzerinden her gün geçen nakit miktarı 17 trilyon lira. Bu parayı reel bankacılık hizmetleri içinde değerlendirmeme izin verirlerse, çok daha fazla işler ve yatırımlar yapabiliriz. İşçi emekli maaşlarının ödenmesine SSK ile temastayız. Halen 406 adet PTT otomasyon merkezi var. Sungurlu'daki merkezle 407'ye ulaştı. 1,5 ay içerisinde bu sayıyı 706'ya çıkaracağız.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı