Gündem Haberleri

GÜNDEM

  PTT'den güneş tutulmasına özel zarf

  A.A
  03 Şubat 2006 - 10:50Son Güncelleme : 03 Şubat 2006 - 10:50

  PTT, dünyada en iyi Türkiye'den izlenebilecek olan 29 Mart'taki güneş tutulması anısına, aynı gün 400 bin adet ilk gün zarfı ve anma pulunu tedavüle çıkaracak.

  TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Uzman Araştırmacısı Dr. Tuncay Özışık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tam güneş tutulması gözlenen ülkelerde tutulmayı konu alan hatıra pulu ve telefon kartları basımının gelenek haline geldiğini söyledi. Güneş tutulmasıyla ilgili bilinen ilk hatıra pulunun 15 Şubat 1961'de Romanya'da basıldığını anlatan Özışık, bu pulların koleksiyoncular tarafından da toplandığını vurguladı.

  Türkiye'de de ilk kez bu yıl PTT tarafından 29 Mart'taki tam güneş tutulması anısına 400 bin adet ilk gün zarfı ve anma pulu basılacağını dile getiren Özışık, zarf ve pulların tutulmayla aynı gün tedavüle çıkarılacağını ifade etti.
  PTT Genel Müdürlüğü tarafından gelen teklif üzerine güneş tutulması konulu tasarım hazırladıklarını anlatan Özışık, anı pulunun 70 Ykr'den satışa sunulacağını kaydetti.

  ABD'de yayınlanan Sky and Teleskop adlı astronomi dergisinin 2006 Nisan sayısında güneş tutulmasıyla ilgili hatıra pullarını konu alan bir makalenin yayınlanacağını belirten Özışık, Türkiye'de basılan pulun da bu makalede tedavüle çıkmış pul olarak yer alacağını anlattı.

  MİLLİ PİYANGO 29 MART ÇEKİLİŞİ

  Güneş tutulmasıyla ilgili birçok ülkede hatıra pullarının yanı sıra telefon kartları, hatıra paralar, kartpostallar basıldığını kaydeden Özışık, insanların bunları hatıra olarak sakladıklarına dikkat çekti.

  Özışık, bunların birçok kişiye ulaşmasının aynı zamanda ülke tanıtımı için de reklam aracı olduğunu vurguladı.

  Milli Piyango'nun 29 Mart çekilişi için bir tasarım hazırlayarak, Milli Piyango İdaresi'ne gönderdiklerini ifade eden Özışık, kabul edilmesi durumunda çekilişte güneş tutulması konulu biletlerin satışa sunulacağını kaydetti. Özşık, ikramiye çıkmayan biletlerin de sahipleri tarafından güneş tutulması anısına saklanabileceğine işaret etti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı