Gündem Haberleri

  ‘Psikolojisi bozuk’ ret

  Cevdet ŞEN / DHA
  17.12.2014 - 01:28 | Son Güncelleme:

  Soma’daki kömür ocağı kazasında sağ kurtulanlar için de hayat zor. Faciadan ağabeyinin cesedini çıkaran madenci Tolga Yılmaz, kendilerine söz verilmelerine rağmen “Psikolojin bozuk” denilerek işe alınmadığını söyledi.

  MANİSA'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs'ta, Soma Kömür İşletmeleri AŞ'ye ait Eynez Maden Ocağı'nda meydana gelen faciada 301 madenci yaşamını yitirdi. 6 yıldır kömür ocağında çalışan 3 çocuk babası Gökhan Yılmaz'ın (26) cesedi, kurtarma çalışmalarına katılan kendisi gibi madenci olan kardeşi Tolga Yılmaz (24) ve amcası Erdal Yılmaz tarafından çıkarıldı. Olaydan sonra madenci yakınlarına iş vereceği haberi üzerine Tolga Yılmaz madendeki işinden ayrıldı. Yılmaz daha sonra yaşadıklarını şöyle anlattı:

  ‘7 AYDIR İŞSİZİM’

  “Maden faciasında hayatını kaybedenlerin bir yakının devlet dairelerinde işe yerleştirileceğinin sözü verilmişti. Ancak, facianın üzerinden 7 ay geçmesine rağmen, bu gerçekleşmedi. Bunca zaman işsiz kalınca mecburen, tekrar maden şirketine iş başvurusunda bulundum. Fakat işe almadılar. Soma'da bulunan pek çok maden şirketi, Kınık'tan gelen kişilerin iş başvurusunu kabul etmiyor.”

  ‘KENDİ AYRILDI’

  İmbat Madencilik Şirketi yetkilileri ise Yılmaz ailesinin iddialarının asılsız olduğunu ileri sürerek şöyle dedi: "Tolga Yılmaz, 2011 yılında ocağımızda işe başladı. 13 Mayıs'taki faciadan sonra ise muhtarlıktan yazı ve Soma Devlet Hastanesi'nden psikolojisinin bozuk olduğunu belirten bir rapor getirip kendi isteği ile işten ayrılmak istedi. Biz de bu isteğini kabul ettik. Ancak, aradan geçen süre zarfında tekrar iş başvurusunda bulundu. Bu defa 'psikolojisi bozuk' olduğu gerekçesiyle kendisini işe kabul etmedik."

  ‘TV’ye çıkana iş yok’

  BABA İhsan Yılmaz (44), maden şirketlerinin Soma faciası zamanında televizyonlara çıkıp, aleyhine konuşanları işe almama kararı aldığını ileri sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı