İSTANBUL HABERLERİ

Psikolog Tokaç, Aldatılan Erkek Ve Kadınların Duygularını Anlattı

IHA
27.09.2015 - 10:37Son Güncelleme :

PSİKOLOG NACİYE TOKAÇ...

IHA

Aile Çift ve Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, aldatılan kişinin ilk olarak verdiği tepkinin travma, ardından verilen tepkilerle benzer olduğunu belirtti.
Aldatılmanın kişinin egosuna bir saldırı olduğunu ifade eden Tokaç, “Değersizlik, önemsizlik hislerini ifade eden bir süreçtir. Aldatılan kişinin ilk olarak verdiği tepki travma ardından verilen tepkilerle benzerdir. İlk olarak şok olan kişi geçen zaman zarfında reddetme, depresyon gibi aşamalara geçilir. Aldatma kişinin benlik saygısına, kendisine olan güvenine bir saldırıdır” dedi.
Aldatılan kişilerin ilk olarak olumsuz tepki verdiklerini, kadın ve erkeğin verdiği tepkilerin değişkenlik gösterdiğini kaydeden Aile Çift ve Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Naciye Tokaç, şöyle konuştu:
“Erkeğin aldatılmayı zihninde algılama şekli ile kadının algılayışı farklılık gösterir. Kadınların ilk tepkisi karşısındakine yönelik öfke olsa da içte hissedilen duygu; bunu neden yaptığı ve bunu yapması için kendisinin ne eksiğinin olduğu sorusudur. Kadın aldatılma sonrasına ilk olarak kendisini suçlar. ’Benim ne eksiğim var dı?’ Bu sorunun ardından yoğun bir öfke gelse de çoğunlukla kendisini suçlamaya başlar. Karşı cins ile ilişki kadın için sadece cinsellik amaçlı olmadığı, kadının daha çok birliktelikten haz aldığı, önemsendiğini hissettiği, değer verip değer gördüğü, daha doyum sağlamak amaçlı olduğundan dolayı aldatma sonucunda da karmaşık duygular hisseder. Aldatılmayı oldukça fazla yönlü değerlendirir. Başka bir kadının kendisine tercih edilmesi oldukça fazla üzerken; kendisinin değersizleştirilmesi bir diğer olumsuz durumdur. Kadınlar aldatma karşısında ne yapacağını bilemediği durumlarda görmezden gelmeyi tercih edebilir ve yaşamına devam edebilirler. Ancak böyle bir durumda durumla yüzleşmeyen ve reddeden kadın ilerleyen zamanlarda partnerine herhangi bir nedenle sinirlendiği zamanlarda yüzüne vurur ve partnerini incitmeye çalışır. Kadın aldatılma sonucunda ilişkisine/evliliğine daha çok devam etmektedir. Ancak aldatılmanın sürekliliğine bağlı olarak ayrılma, boşanma durumu gerçekleştirilebilir."
Aldatılan erkeklerin ise bu olayı kadınlardan biraz daha farklı hissettiğini anlatan Tokaç, şunları söyledi: "Erkek aldatıldığında bu affedilemeyecek bir suçtur (!). Hissettiği duygu budur. Aldatılma sonrası kadının kendisini sorgulamasının aksine erkek kendisinde suçluluk hissetmeyecek aksine partnerini suçlayacaktır. Tabi ki; bazı durumları dışarıda tutmak gerekir. Aldatma her ne sebeple olursa olsun erkeğin sorumluluk almadığını, bunu yapan kadını suçladığını görmekteyiz. Sonunda ise erkeğin ayrılma/boşanma eğiliminin daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Her ne sebeple olursa olsun, kadın veya erkek için aldatılma örseleyici, onur, gurur zedeleyici ve kişinin benlik saygısına yönelik bir saldırıdır. Böyle bir durumda ancak olay kabul edilerek duygular paylaşıldığında iyileşme başlayabilir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Psikolog Tokaç, Aldatılan Erkek Ve Kadınların Duygularını Anlattı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Eylül 2015 tarihinde saat 10 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Psikolog Tokaç, Aldatılan Erkek Ve Kadınların Duygularını Anlattı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:02
  • Guneş
   07:46
  • Öğle
   13:00
  • İkindi
   15:34
  • Akşam
   17:52
  • Yatsı
   19:25
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı