İSTANBUL HABERLERİ

Psikolog Gülenay, Okul Kaygısıyla İlgili Ebeveynleri Uyardı

IHA
22 Eylül 2015 - 11:38Son Güncelleme : 22 Eylül 2015 - 11:39

IHA

Küçükçekmece Belediyesi Ailem Aile Danışma Merkezi Koordinatörü Psikolog Neil Serem Gülenay, okul kaygısıyla ilgili ebeveynleri uyardı.
Yeni eğitim öğretim yılında 1,5 milyondan fazla ilk öğretim birinci sınıf öğrencisi okula ‘merhaba’ diyecek. Özellikle yeni başlayan çocuklar için okulun ilk zamanları büyük önem taşıyor. Her dönem öğrencilerde karşılaşılan okul kaygısıyla alakalı, Küçükçekmece Belediyesi Ailem Aile Danışma Merkezi Koordinatörü Psikolog Neil Serem Gülenay, ailelere ve öğretmenlere konuyla ilgili önemli mesajlar verdi.
“DAHA ÖNCE SORUMLULUK ALMADIYSA”
Özellikle anne babadan daha önce hiç ayrılmamış ve anaokuluna gitmemiş çocukların okulun ilk haftalarında zorlandığına dikkat çeken Gülenay, okul kaygısını şu sözlerle açıkladı:
“Çocuklara daha önce sorumluluk verilmediyse, şimdiye kadar annesi tuvalete götürmüş, saçını anne toplamış, yemeğini anne yedirmişse o çocuk daha büyük kaygılar yaşıyor. Çünkü tek başına kalacak ve neyle karşılaşacağını kendi dünyasında bilemiyor. Okul onun kafasında, ‘yeni bir çevre, kendim tek başıma nasıl baş ederim kaygısı, annem şimdiye kadar hep yanımdaydı, yanımda olmalı’ düşüncelerini beraberinde getiriyor. Bazı çocuklar fiziksel olarak büyüyorlar ancak ruhsal olgunluk büyümeye eşlik edemiyor. O zaman çocuk olgunlaşamadığı için okulda tek başına kalmakta zorlanıyor.”
“ANNEDEN AŞAMALI OLARAK AYRILMALI”
Psikolog Neil Serem Gülenay bu durumda çocuğun anneden aşamalı olarak ayrılması gerektiğini ifade ederek çocukların zorla çekiştirerek veya şiddetle okula götürülmesine karşı uyardı. Gülenay, “Çocuğu zorla götürürseniz, hasta olabilir, midesi bulanır, kusar. Bunlar sık duyduğumuz rahatsızlıklar. Bizim okul kaygısına karşı yapmamız gereken çocuğumuza, ‘oyun oynayacaksın, arkadaşların olacak, ders yapacaksınız’ ifadelerini kullanarak, okulu gerçekçi biçimde tanıtmak. Ona sorumlulukları olacağını söyleyin. Öncesinde okulunu gezdirin. Hatta imkan varsa, öğretmeniyle tanıştırın” dedi.
“YAŞI KÜÇÜK DİYE OKULDAN ALMAYIN”
Okul kaygısı uzun süren çocukların ‘yaşı küçük’ düşüncesiyle okuldan alınmasının da yanlış olduğunu dile getiren Gülenay, bir uzmandan yardım alınması gerektiğini söyledi.
“ANNELER VE ÖĞRETMENLER TİTİZ DAVRANMALI”
Gülenay, özellikle birinci sınıf öğrencilerinin ‘anneleri gitmesin’ diye ağlamasıyla çok sık karşılaştıklarını ve bu gibi durumlarda annelerin ve öğretmenlerin yapması gerekenleri ise şöyle sıraladı:
“Bu çocuklar genelde, anneleri tarafından ‘yaramazlık yaparsan seni bırakır giderim. Annen olmam artık. Hastalanırım’ diyerek korkutulmuş çocuklar. Öncelikle çocuk ağlıyorsa annesini yanında istiyorsa, anne ilk önce yanında durmalı, sonra kapının önünde onu bekleyeceğini söylemeli ve orada durmalı. Ancak, gerçekten beklemeli. Giderse ve çocuk onu bulamazsa güveni kırılır ve toparlamak zor olur. Çünkü o çocuk önceden korkutuldu. Anneler, çocuk ağlıyorsa; ‘biraz korktun galiba, ben buradayım, yanındayım, sen hazır hissettiğinde gideceğim merak etme’ diyerek çocuğu sakinleştirmeli. Öğretmenler de anlayış göstermeli.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden Psikolog Gülenay, Okul Kaygısıyla İlgili Ebeveynleri Uyardı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Eylül 2015 tarihinde saat 11 38’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Psikolog Gülenay, Okul Kaygısıyla İlgili Ebeveynleri Uyardı haberi güncellenecektir.

  İSTANBUL YOL DURUMU
  İstanbul3 DERECE
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:20
  • Guneş
   06:12
  • Öğle
   13:18
  • İkindi
   17:05
  • Akşam
   20:03
  • Yatsı
   21:40
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı