Gündem Haberleri

  PS3, hastalıklara çare bulacak

  H
  28.08.2006 - 10:14 | Son Güncelleme:

  Sony, Amerikalı biyologlarla birlikte çalışarak PlayStation 3’ün işlem gücünün “folding@home” projesinde kullanılabileceğini duyurdu. Bu sayede dünya çapından PlayStation 3 sahipleri konsollarının işlem gücünü bu projeye adayarak hastalıklara çare bulmada bilim adamlarına yardım edebilecekler.

  Sony, Kasım ayında piyasaya süreceği gelecek nesil oyun konsolu PlayStation 3’ün bilimsel araştırmalarda bilim adamlarına yarımda bulunabileceğini duyurdu. PlayStation 3 ile beraber gelecek bir yazılım sayesinde kullanıcılar, kullanılmadıkları zamanlarda konsollarının işlem gücünü “folding@home” isimli bir proje dahilinde bağışlayabilecekler. Bu proje, dünya çapında gönüllülerin bilgisayarlarını İnternet üzerinde ana bir bilgisayara bağlayarak kullanılmayan işlem gücünü çeşitli hastalıların araştırılmasında kullanıyor.

   

  Projeyi yürüten bilim adamlarına göre PlayStation 3’ün bu tür bir yazılımla sunulması projeyi ileri bir aşamaya taşıyacak. Bilim adamlarının hesaplarına göre 10 bin adet PlayStation 3’ün bir araya getirilmesiyle saniyede bin trilyon işlem gerçekleştirilebilecek. Bu işlem gücü o kadar büyük ki, saniyede 280 trilyon işlem gerçekleştiren IBM’in BlueGene/L süper bilgisayarının sahip olduğu gücün yaklaşık dört katına denk geliyor. IBM’in BlueGene/L süper bilgisayarı şu an dünyanın en güçlü bilgisayarı olarak biliniyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı