« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Provokatörüm

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Rıza Tuyuran, evinin kapısını ilk kez Hürriyet EGE'ye açtı.

Buca’da inanılmaz bir potansiyel var. Acele etmeden, zamanını kollayarak büyük patlamalar yaşanabilir.

Ben skora değil,futbolcunun 90 dakika döktüğü alın terine değer veren her yönetime saygı duyarım.

Gerekirse provokasyona başvururum. Ancak bunu bir yanlışı, bir eksiği sergilemek için yaparım.

Antrenörler, futbol oynadığı kulüple özdeşleştirilir. KSK patentliyim ama KSK’ye angaje olmam.

KSK’den olaylı bir şekilde ayrıldıktan sonra Bucaspor Başkanı Yusuf Muhafız'ın, ‘‘Görüşlerimiz aynı’’ diye yaptığı teklifi kabul eden Rıza Tuyuran'ın evine konuk olduk. Genç teknik adamın, sahada olduğu gibi tatlı-sert aile reisi kimliğini ve çocuklarına olan düşkünlüğünü gördük. Sohbetimizin konusu tabii ki Bucaspor'du. İşte Tuyuran'ın, Klasman Grubu'nda yankılanacak düşünceleri.

KSK'YE ANGAJE OLMAM

‘Bir antrenörden hep belli renklere angaje olması istenir. Özellikle de futbol oynadığı kulüple özdeşleştirilir. Rıza Tuyuran Karşıyaka patentlidir ama Karşıyaka'ya angaje olamaz. Bucaspor'da da Karşıyaka'da yaptıklarımın aynısını hayata geçirecek ve her yerde doğru şeyler uygulamaya çalışacak bir antrenör olmak zorundayım.

EMEK VERENE YÜCE DEĞER

Yaşamım boyunca hedeflediğim bir şeye ulaşmak için emek harcadım. Futbolda harcanan emeği çok iyi bilirim. Maçın skoruna değil, futbolcunun doksan dakika boyunca döktüğü alın terine değer veren her yönetime saygı duyarım. Bucasapor'un önerisini, ‘‘Emek en yüce değerdir’’ ilkesini benimsediği için kabul ettim.

BASKILARA DİRENİRİM

Sıkıntılara göğüs germek ve tepki olarak baskıya direnmek gibi bir karakterim var. Geçen sezon Karşıyaka'nın en sıkıntılı durumdayken güçlü rakipleri devirmesi buna en iyi örnektir. Buca'da sorunları çözen bir yönetim var. Ama yine de sıkıntılara teslim olmayan bir anlayış içinde olacağız. Yani, iş bize kalıyor.

BÜYÜK POTANSİYEL VAR

Bucaspor'da inanılmaz bir potansiyel var. Acele etmeden, yerini ve zamanını kollayarak büyük patlamalar yaşanabilir. İzmir kulüpleri arasında en büyük tesis Buca'da. Altyapıda yüzlerce öğrenci var. Bu potansiyel patladığı zaman başarı kendiliğinden gelir. Burada organizasyon önemli. Bu yüzden gözüm gençlerde olacak.

HEDEFİMİZ 48 PUAN

Benim olduğum her yerde iddia mutlaka vardır. Bucaspor sahaya çıkarken sadece kazanmayı düşünecek. Yani hedefimiz 48 puan. Ama elime kalemi alıp, (Şu maçtan şu kadar puan) diye hesap yapmam. Biz şimdiden Ispartaspor ile yapacağımız karşılaşmayı düşünüyoruz. Diğerlerini de oynayacağımız haftalarda düşüneceğiz.

YILDIZLAR PATLAYACAK

Bucaspor'un kadrosunda bir kaç yıl içinde Türkiye'yi sallayacak oyuncular var. Örneğin bir Sercan, bir Ahmet, saçından tırnağına kadar futbolcu. Başarı için herkes elinden geleni yapacak. Sahadaki onbir kişi, kulübedeki masör, yedek oyuncular, antrenörle birlikte on kişi bir tek canlı beden gibi olacağız.

KIŞKIRTICI DİYEBİLİRLER

Beni kışkırtıcılıkla suçlayanlar çıkabilir. Gerekirse provokasyon da yaparım. Ancak bu yola bir yanlışı işaret etmek, bir eksiği kamuoyuna sergilemek için başvururum. Bu bana göre provokasyon değil. Ama illa da (Bu provakasyondur) diyorlarsa, evet ben bunu yaptım ve yanlışlıklar sürerse yapacağım.

SPONSORLUK YASASI

Başta Federasyon olmak üzere tüm kulüplerin ülke ekonomisinden yansıyan krizi çözmek için harekete geçmesi gerek. Sponsorluk yasasının çıkarılması şart. Bir kulüp 18 yaşındaki yıldız adayı futbolcusunu büyük kulüplere satarak yaşamak zorunda kalırsa, bundan ne o oyuncu, ne de kulüp adına bir şey beklenemez. Örnekler ortada.’


Bunları da Beğenebilirsiniz