Prototipleri biz hazırladık

Özge DÜZGÜN/DHA
16.10.2015 - 22:09 | Son Güncelleme:

İsveç merkezli Saab’ın CEO’su Mattias Bergman, “Türk hükümetiyle anlaşmayı 28 Mayıs’ta imzaladık. TÜBİTAK ile birlikte çalışıyoruz. Şu an birkaç tane prototip hazırladık ve Sayın Bakana bunları sunduk. Araçların birkaç gün önce de Türkiye’de lansmanı gerçekleştirildi” dedi.

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın önceki gün yerli otomobilin geliştirilmesinde kullanmak için Saab’ın 9-3 modeline ait platformun fikri mülkiyet haklarını satın aldıklarını açıkladı. Bu konuda çoğunluğu Çinlilere ait olan ‘İsveç Milli Elektrikli Araç Şirketi’nin (National Electric Vehicle Sweden-NEVS) bünyesindeki Saab’tan da açıklama geldi. İsveç merkezli Saab’ın CEO’su Mattias Bergman, dün Trollhattan kentinde düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile ortak yürüttükleri yerli otomobil projesi hakkında bilgi verdi. Geliştirme çalışmalarının hızla devam ettiğini aktaran Bergman, “Bildiğiniz gibi, Türk hükümetiyle bir anlaşma imzaladık. Türk araştırma kurumu TÜBITAK ile Türkiye’nin yerli otomobil projesinde birlikte çalışıyoruz. Türkiye için kendi yerli otomobilini üretmek bir gurur kaynağı. Uluslararası pazarda bu anlamda üretilip pazarlanan bir Türk otomobili bulunmuyor. Türkiye Avrupa ile Ortadoğu arasında önemli bir pozisyona sahip. Ülkenin otomobil ihraç etmeye başlaması, ekonomik gelişmesine de katkı sağlayacak” dedi.

28 MAYIS’TA İMZALANDI

“Uzun süredir görüşmelerimiz sürüyordu” diyen Bergman şunları söyledi: “28 Mayıs’ta bir anlaşma imzaladık. Şirketimiz bir kaç alanda faaliyet gösteriyor bunlardan bir tanesi, tasarım. Bizim mühendislik ekibimiz ve TÜBITAK aracın dizaynı konusunda ortak bir çalışma yürütüyor. Ayrıca Türkiye’deki diğer ortaklarımız da tasarımın geliştirilmesinde bize katkı sağlıyor, bu anlamda çok sıkı çalışıyoruz. Şu an bir kaç tane prototip hazırladık ve sayın bakan bunları gözden geçirdi. Bu araçlar farklı ağırlıklarda ve görünümde, prototipler. Araçların bir kaç gün önce de Türkiye’de lansmanı gerçekleştirildi. Türk ortaklarımızla üretim haricinde pazarlama ve geliştirme konularında da bilgi paylaşımı yapıyoruz. Bu konudaki Türkiye’deki fabrika sahiplerine, mühendislerine eğitim veriyoruz ve onlarla el ele çalışıyoruz. Bilgiyi, parçaları, üretim sistemini biz sağlıyoruz. Ürün geliştirmesi için kaynakları da paylaşacağız. Kaynak paylaşımımız biraz farklı. Burada sahip olmadığımız imkanlardan bazılarını ise TÜBITAK bize sağlıyor. TÜBITAK’ın mühendis gücü ve laboratuvarlarında ortak çalışma yürütüyoruz. Mühendis gücü, fiziki şartlara bizde bilgimizi ve kaynaklarımızı katıyoruz. İsveç Hükümeti, Çin Hükümeti ve şimdi de Türkiye ile ayaktayız ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak için aynı vizyonu paylaşıyoruz. “

Saab’ın sahibi kim?

İSVEÇ Milli Elektrikli Araç Şirketi (National Electric Vehicle Sweden-NEVS), 2012 yılında Saab kurtarma planının bir parçası olarak markayı bir konsorsiyum olarak satın aldı. Şirketin en büyük hissedarı olan Çinli NME Holding’in ileri teknoloji, enerji ve ulaşım sektöründe önemli yatırımları bulunuyor. NEVS, Saab’ın İsveç’te kurulu tüm fabrika, gayrimenkul ve diğer varlıklarını satın alırken, GM mülkiyetine sahip olduğu 9-5 platformunu satmayı reddetti. Ancak 1998-2010 yılları arasında üretilen 9-3’ün tüm fikri mülkiyet hakları NEVS’e geçti. Şirket bünyesinde Çinli, İsveçli ve Japon şirketlerin elektrikli araç, batarya teknolojileri konusunda da önemli çalışmaları bulunuyor. 9-3 modelinin tüm haklarının satın alınması aynı zamanda, üretim tesislerinin de kurulması, benzinli motorlar dışında elektrikli araç ve batarya sistemleri konusunda gene NEVS şirketiyle önemli işbirliklerinin yakın gelecekte gerçekleşeceğine dair önemli ipuçları taşıyor.

Etiketler: otomobil üretimi


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı