Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Protokol Ali’nin başına gelenler

Ayşen GÜR

Kasımpaşalı okurumuz Bülent Ağırgün anlattı.

Kasımpaşa'da Protokol Ali adında biri varmış. Davet edilsin edilmesin, bütün toplantılara, açılışlara, ünlülerin cenazelerine katılırmış.

Yedi yıl önce 26 Mart 1993'te Belediye Başkanı Sözen, Mecidiyeköy'de metronun temelini attığında Protokol Ali de oradaymış elbette!

Temel atıldıktan sonra oradaki vatandaşlara bir kart (aşağıda) dağıtılmış. Üzerinde şöyle yazıyor: ‘‘Bu kart, metro çalışmaya başladığı zaman 10 adet biletle değiştirilecektir. Büyükşehir Belediyesi.’’

Metro açıldığında Protokol Ali hemen metroya gitmiş. Elinde de kart var. Başkan artık Sözen değil Gürtuna, ama, devletin (büyükşehir belediyesinin) devamlılığı var!

Gişedeki memura elindeki kartı uzatmış 'bana 10 jeton verin' demiş. Memur karta bakmış, 'olmaz, parası cebimden çıkar, böyle bir uygulama yok' demiş. Ücretsiz yerden geçebileceğini söylemiş Protokol Ali'ye. O da bir kerelik bedava metroya binmiş ama, 9 hakkı daha var. Ne yapacak?

Arkadaşımız Ayten Görgün bu yedi yıllık kartın akıbetini araştırdı.

Belediye bu kartları yedi yıl geçti, başkan değişti diye unutmamıştı. Verilen sözü yerine getirmeyi düşünerek metroya bu konuda talimat bile astı. Ama sonra, nedense karar değiştirdi. Kart, 10 geçiş hakkı yerine, metronun açılışında iki günlük ücretsiz yolculuklara sayıldı. Şimdi ellerinde kartıyla gelenleri geri çevirmemek için bir defalık seyahat hakkı veriliyor.

Yedi yıla ne dayanıyor ki, bu kart dayansın?

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI